| Ilovedinero a întrebat:

Buna, va rog scuzati categoria dar sm nevoie urgenta de ajutorr.Deci ieri de dimineata buna m-am trezit cu o banda din aia cu lipici pentru muste in cap, direct pe scalp.Ca sa nu trebuiasca sa imi tai parul l-am dat cu ulei sa scot lipiciul dar acum nu mai iese uleiul, l-am spalat si samponat de 3 ori si nimic.Cu ce as putea sa inlatur uleiul?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca trebuie sa samponezi de mai multe ori. Poti face o pasta cu apa (sau ceai) si bicarbonat de sodiu care sa absoarba uleiul (eu folosesc uneori amestecat cu balsam, ca scrub pentru scalp; e de un real ajutor inclusiv in bucatarie). Sau iti poti face o masca din 2 oua batute si putina apa, care iarasi va absorbi uleiul si va oferi parului niste proteina. Dupa, evident ca va fi necesar sa samponezi din nou si sa aplici o masca hidratanta fiindca parul poate sfarsi uscat dupa atatea spalari.

Mai poti incerca sa absorbi uleiul tamponand cu o pensula amidon de porumb in par sau chiar scortisoara, primul fiind un ingredient comun in sampoanele solide.Deci nu-ti fa griji ca nu te afecteaza cu nimic.Si abia apoi dai inca o data cu sampon.

| Ilovedinero explică (pentru dullcat):

Bunaaa, vreau sa iti multumesc din suflet pentru sfaturi, am incercat cu bicarbonat de sodiu in sampon si a mers de minune si nici nu mi-a uscat sau deteriorat parul sau scalpul, ba chiar mi l-a curatat.

| dullcat a răspuns (pentru Ilovedinero):

Super, ma bucur sa aud asta.

Multumes si eu pentru funda.

7 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Samponezi de mai multe ori pana se duce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inițial este nevoie de ceva care sa îndepărteze uleiul. Și asta poate fi doar fairy sau degresantul pentru discuri, din dedeman. :)) nu uita sa aprinzi și bricheta.

https://www.dedeman.ro/....../p/1034235

| Sistemulxxl a răspuns:

Tude-te si rade-te in cap.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Cu detergent de vase cred

| Miruna0909 a răspuns:

Cu sampon de cal merge, stii cum e, are sticla o culoare mai verde asa, cred ca gasesti la farmacie. Recomand