| lc13cm3 a întrebat:

La mine in curte vine destul de des o pisica si acum urmeaza sa faca pui.Si eu la mine inauntru nu am unde s-o tin .Si...as vrea sa-i fac un fel de adapost doar ca nu am prea multe lucruri din care as putea sa-l fac, adica cutii de carton nu am... Din ce as putea sa i-l fac si cum?(bine de fapt am cutii de carton doar ca am lucruri in ele pe care nu prea am unde sa le pun dar daca chiar trebuie sa le folosesc gasesc eu unde sa pun ce era in ele.) Am gasit si ceva pe net cum sa fac doar ca nu prea inteleg prea mult. poate imi explicati voi : http://www.aflacum.ro/......-1397.html ..astept raspunsuri cat mai repede si desi (zic eu) nu prea am formulat bine intrebarea sper ca intelegeti ce vreau sa zic.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Lasa pisica sa aleaga locul unde sa poate sa se fete in siguranta la un adapost cald,uscat,ferit de vreme,de animale si de om! Pisica stie unde e locul pentru puii ei sa fie in siguranta! Ea alege locul, nu dupa cum vrem noi! Dupa fatare, cateva zile, va muta iarasi cu puii ei in alta parte, si asta se va muta de cateva ori ducand in gura puii ei in alt loc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am idee din ce sa faci adapost dar cred ca lucrezi degeaba la acel adapot. Pisica vine de undeva,deci arre un adapost al ei. Nu va fata unde vrem noi ci unde stie ea de cuviinta ca este aparata, de vreme sau alte animale nepoftite. Face singura cuibul unde sa fete, undeva, atunci cand ea este plecata, puii sa fie in siguranta.Asa si eu am pisici destule dar niciodata nu au fatat unde credeam eu.

| ItsEliana a răspuns:

Daca urmează sa aibă pui, cel mai bine este sa o ții in casa sau cel putin intr-un atelier, la caldura, ferita de pericole. Sa zicem ca nu o ții in casa si o ții intr-o alta clădire. Din moment ce are un acoperiș deasupra capului, ii mai trebuie un culcuș cald. Ia un Cos mare si pune-i paturi, cârpe si tit ce i-ar putea tine cald. Cand este aproape sa fete, pune-i pe sub paturile si niște sticle pline cu apa putin fierbinte ca sa ii fie cald, dar cu grija sa nu o arzi. Si nu in ultimul rând, du-o la un veterinar pentru un control! Daca nu poti tine tu pisica, da-o la cineva. Repet, cel mai bine pentru ea este sa stea undeva in interior sau intr-un adăpost special, bine căptușit, care sa ii Tina cald!