| BlackBMW a întrebat:

La un controler pentru banda RGB am doua fire pentru alimentare (5v) : rosu si negru. Vreau sa leg aceste doua fire la un capat de USB, si am vazut ca are 4 fire. Daca leg firele de la controler la doar doua de la USB (negru si rosu) va functiona? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sarcopt a răspuns:

Ai două fire pentru alimentare în cazul tău 5V roșu+ și negru-, care poate fi alimentat la portul USB. La celălalt capăt trebuie să ai 4 fire R G B V+ care respecta culorile la leagarea bandei. Dacă legi de ex V+ și firul verde se aprinde doar verde.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da; celelalte două sunt de semnal - dar tu ai nevoie doar de alimentare.

| BlackBMW explică (pentru Sarcopt):

Pe mine ma intereseaza sa dea curent in controler, acesta mai departe va da catre banda pentru fiecare culoare. El are nevoie doar de alimentare. Deci merge daca leg doar rosu si negru

| Sarcopt a răspuns (pentru BlackBMW):

Da, funcționează. Da ai grijă să nu fie pe 12V că nu o să-ți meargă dacă o alimentezi la 5V. Baftă