| Jianu_Eduard_1998 a întrebat:

Am introdus firele de la doua boxe intr-un singur slot de boxe, practic am bagat doua fire rosii intr-un slot rosu si doua fire negre intr-un slot negru, se poate intampla ceva cu statia sau boxele?

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

La legarea in paralel se injumatateste impedanta, deci, se va auzi mai tare, nu mai incet.
Prin legarea in paralel a doua boxe de 4 ohmi, ajungi la o impedanta de 2 ohmi; Impedanta ce in timp iti afecteaza grav amplificatorul.

1 răspuns:
| PixelEight a răspuns:

Nu o sa se untample numic doar ca boxele o sa imparta puterea si nu o sa se auda chiar asa de tare (cum ar trebui normal)

| MateiSebastian a răspuns (pentru PixelEight):

La legarea in paralel se injumatateste impedanta, deci, se va auzi mai tare, nu mai incet.
Prin legarea in paralel a doua boxe de 4 ohmi, ajungi la o impedanta de 2 ohmi; Impedanta ce in timp iti afecteaza grav amplificatorul.