| SmIlEy_4608 a întrebat:

Vreau sa "leg" un mini ventilator la un cablu usb. Cablul usb are 3 fire, rosu verde alb iar ventilatorul 2 fire - negru rosu. Cum le pun intre ele pentru a functiona cand introduc usb?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ca să legi mini ventilatorul la cablul usb, trebuie sa fii atent la polarități, adică plus la plus si minus la minus, tu acolo ai 3 fire, roșu verde si alb, usb ul are 3 fire, si ventilatorul 2, msi atunci legi asa: Roșu este plus si il legi de firul roșu de la usb, iar firul negru de la ventilator il legi de firul verde, firul alb nu il mai legi de nimic.

| K0sti a răspuns:

Are 4 fire un cablu USB, nu 3!

| SmIlEy_4608 explică (pentru K0sti):

Este cablul usb de la un iphone vechi ( incarcatorul)

| K0sti a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

Tot 4 fire trebuie sa fie, asta e standardul! + la rosu, - la negru, sau la carcasa cum a spus LostinPark!

| LostInPark a răspuns:

Verde-data +
alb- data -(minus)
Rosu _+5V
Legi rosu cu rosu si negru cu masa metalica a mufei.

| SmIlEy_4608 explică (pentru LostInPark):

Merci mult! nu am nici o cunostinta in acest domeniu si chiar mi se pare interesant, merge!

| SmIlEy_4608 explică (pentru LostInPark):

Mai am o intrebare daca leg acelasi usb de un alt ventilator dar acesta are negru albastru galben verde?

| K0sti a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

Vezi poate arzi USB-ul...atentie la consum!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

Daca vrei sa conectezi si al doilea ventilator prin acelasi usb, atunci vei pune firele asa: negrul este plus, si il legi de firul roșu, firul albastru este minus care vine legat la firul negru din mufa usb, iar firele galben verde este masă dar nu o mai pui, aia o anulezi.

| LostInPark a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

La ventilatorul cu 4 fire.
Galben +
Negru (-)
Verde -senzor turatie
albatru-control

Dar astea de obicei sunt pe 12V.Nu-l baga pe USB pentru ca nu-ti ofera decat 5V.Amperajul pe USB-uri difera.sunt altele care se prajesc si la sarcini cu intensitati de 500mA.