| Maria_Ana_1995_jGbo a întrebat:

Am un catel de 8 luni aproximativ, intrebarea mea este daca la aceasta varsta as putea încă sa.l mai învăț cu zgarda si cu lesa? Astăzi i le.am cumparat si este foarte speriat, aleargă de colo colo. Macar sa stiu daca se va calma sau ar trebui sa renunțlaughing mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, daca o faci cu tact si rabdare.
Motiveaza cainele cu mancarea vaforita, adica jucandu-te cu el si cu zgarda, si premiindu-l cu bucatele de mancare sau biscuiti. da-i sa o miroasa la inceput, ca si cum ar fi o jucarie, fa asta doar in joaca, ca sa priceapa ca nu-i nimic rau cu ea.
A doua zi, incearca sa i-o pui pe gat, tot in joaca... dar foarte larga si in nici un caz cu forta. daca nu vrea, incearca mai traziu cand este dispus sa se joace.
A treia zi o pui mai apropiata de gat si treptat-treptat, se va obisnuii cu zgarda in 2-3 saptamani, dupa care poti sa incepi acelasi joc cu lesa.