| teodora555 a întrebat:

Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor? De ce?
Eu una nu sunt pentru ca si ei sunt fiinte, si ei au un suflet, de ce trebuie eutanasiati?

Răspuns Câştigător
| WarmHeart a răspuns:

Cainele este cel mai bun prieten al omului si ar face orice sa salveze un om, oameni de ce nu pot face macar un bine pentru caini? In Romania oamneii nu au sufletstraight face. Sunt de acord cu tine. Saracii si-ar da viata pentru un om, dar nici macar 20% din oameni nu pot protesta impotriva eutanasierii cainilor. Este de nedescris ceea ce se intampla in Romania.

| Bteen a răspuns (pentru WarmHeart):

Ade eu nu am nimic impotriva cainilor, ii iubesc, am si eu un caine. Dar unii chiar nu-si au rostul in societate am fost urmarit de o haita de cel putin 15 caini si crede-ma nu este deloc ok.

| teodora555 explică (pentru Bteen):

Pai ar trebui sa se construiasca mai multe adaposturi

| Bteen a răspuns (pentru Bteen):

Si da sunt pro eutanasierea cainilor. Dar pentru inceputi caini vagabonzi sa fie plasati intr-un centru, sau sa se infiinteze de unde se pot adopta. Apoi dupa o perioada daca nimeni nu-i ia sa fie eutanasiati

| WarmHeart a răspuns (pentru Bteen):

Da ai dreptate in asta nu zic nimic ca si eu am fost muscata de 6 caini pana acum si am cicatrice. Dar nu trebuie eutanasiati, se pot construi adaposturi pentru toti, castati sa nu se inmulteasca si cei batrani or sa moara...deci nu o sa se umple tara de adaposturi pentru caini. Nu stiu daca ai vazut cum e in alte tarii. Sincer am fost in Spania si am vazut, e mult mai diferit acolo.

| Bteen a răspuns (pentru WarmHeart):

Fondurile necesare pentru construirea unui sigur adapost pot ajunge la sute de mii de euro + hrana +restul echipamentelor necesare si oameni ce au experienta in a avea grija de animale.Sunt sute de mii de caini vagabonzi in Romania, doar in Bucuresti si la periferia acestuia sunt 100.000, numarul lor este atat de mare incat teoria cu caini batrani nu se poate aplicam ai ales ca un catel traieste in jur de 15 ani. Numarul de catei vagabonzi din Romania este cu mult peste media din Europa, nu au cum sa dispara.Tocmai pentru ca au fost lasati in aceste conditii au ajuns sa fie atat de multi. Iubitori de animale de pretutindeni au scos pana la urma o cifra care ar putea ajuta toti cainii din Romania si asta este in jur de 6 milioane de euro. Inafara de eutanasiere nu prea ar mai exista alta cale.

| alexandramustatea2013 a răspuns (pentru WarmHeart):

Stai linistit eu protestez.

15 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Well, sunt contra eutanasierii si imi pare rau sa te dezamagesc, dar conform religiei (atat si stiintei), animalele nu au suflet.

| teodora555 explică (pentru DrunkenRat):

Si atunci ce au?

| DrunkenRat a răspuns (pentru teodora555):

Nu au. Sau cel putin dupa moarte nu au. In Biblie este evidentiat ca numai oamenii au acea materie spirituala si se duc undeva dupa moarte, deci, pentru animale nu exista mantuire. Ca exemplu, putem lua o vietate separat. Spre exemplu rama. Ai o rama. O tai in 2. Ai doua rame. Si cu sufletul ce s-a intamplat? S-a impartit in doua sau nu exista? Nici stiinta nu sustine ca am avea vreun suflet (nici noi, dar nici animalele).

| teodora555 explică (pentru DrunkenRat):

Intersant,tu citesti mult, nu/?

| DrunkenRat a răspuns (pentru teodora555):

Da... e deja un stil de viata.

| ghiolbitza a răspuns:

Folositi-va logica, macar o data in viata. Construirea adaposturilor pentru cainii vagabonzi, mancarea pentru ei, deparazitarea, ingrijirea costa o gramada mare de bani. Acuma, bani s-ar gasi pentru asta, desi e criza. Dar traim in Romania, unde toti fura cat si de unde pot. Deci, chiar daca ar veni bani de undeva, nu s-ar construi nimic, pentru ca demnitarii au nevoi speciale. Eu eram impotriva eutanasierii si chiar am sustinut cauza adaposturilor pentru cainii comunitari (ca si politistii...hmmm) dar am fost fugarit de caini, aceiasi caini pe care i-am hranit. Acum sustin eutanasierea pentru ca e cea mai logica decizie. E inuman, dar viata unor oameni valoreaza mai mult decat a unor caini. Acuma, sincer, toti astia care sunt contra eutanasiere, de ce nu merg sa adopte cate un caine sa-l ia acasa, daca tot le pare rau pentru ei? Teologic vorbind, animalele nu au suflet, au suflare de viata, ceea ce e total diferit de sufletul omenesc.

| IQ156 a răspuns:

Nu vreau sa fie eutanasiati.Dar gandeste-te la saracile vaci care mor cu milioanele in fiecare zi.Si ele au un suflet -.-

| Mademoiselle a răspuns:

Normal ca nu! Nu avem noi ( ma refer la noi oamenii ) dreptul sa luam aceasta decizie, nu avem dreptul sa luam viata nimanui, chiar si viata unor animale! Exista o alta solutie si mai buna si mai ieftina "Castrarea"... Iar intre 7-10 ani vor disparea, este o solutie mult mai omeneasca, dar ma intreb, oamenii din ziua de azi mai au suflet? oh go on

| Girltpu a răspuns:

Nu zic sa ii eutanasieze, dar sa faca adaposturi pentru ei, ca mi s-a cam luat sa stau mereu cu teama cand ies afara singura ca ma musca vreunul. Pentru ca mi s-a intamplat ca fara sa le fac nimic sa sara sa ma muste. Si daca tot ii iubiti atata de ce nu ii luati voi in casa sa ii cresteti in loc sa stati sa ii plangeti de mila.