| anonim_4396 a întrebat:

Ma aflu in Italia dar am un cățel in România, a fost muscat de 2 căpușe...are șanse să mai trăiască? cât de periculos e o căpușe pentru un cățel?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca traieste, doar ca trebuie sa-l duci urgent la veterinar, ca sa-i scoata capusele din piele cu tot cu capul capusei.

| Felys a răspuns:

Capusele pot fi purtatoare de anumiti microbi.Pot fi dar nu este obligatoriu.Acum depinde peste ce capuse a dat.Totusi nu sunt foarte dese aceste capuse infestate si chiar daca a nimerit peste una cu paraziti, exista tratamente care il vor ajuta.Mergi la veterinar imediat cum observi modificari de comportament

| ioana748 a răspuns:

Are toate șansele din lume sa mai traiasca.
happy

| LaviniuA a răspuns:

Nu stiu cum e acum, dar eu cand eram copil stiu ca cainii de pe strada mai aveau cate o capusa pe ici colo si traiau bine mersi. Deci nu cred ca e letal.

| KovacsB a răspuns:

Daca stii sa zici capusa in Italiana cere la o farmacie veterinara o pastila impotriva capuselor.

| Sia90 a răspuns:

Bună ziua! Cățeii mătușii mele au fost mușcați de multe căpușe și încă trăiesc. Nici cățelul dumneavoastră nu o să moară.

| anonim_4396 explică (pentru Sia90):

Prea tarziu