| Radu_8119 a întrebat:

Salut, am o problema cu un papagal perus. De ceva timp a inceput sa scoata un sunet destul de urat, parca ar scoate un sunet de plans putin mai raugsit. Mentionez ca pana vreo saptamana nu facea asa. Care poate fii problema? Stiu ca ar trebui sa il duc la un veterniar dar in week-end nu cred ca e deschis si ma gandesc ca poate aflu o solutie macar temporara pana luni.

8 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Ai putea sa il lasi mai mult liber sa zboare prin casa,sau daca nu,ai putea sa il scoti cu tot cu colivie pe pervazul geamului,sa ia aer si contact cu vremea de afara(asta daca e timp frumos si totusi nu prea cald). Incearca, n-ai nimic de pierdut si poate o sa mai scoata sunete, dar de data asta de bucurie big grin. Oricum, altceva nu ai ce sa-i faci, decat sa astepti pana sa il duci la veterinar.
Bafta!

| Radu_8119 explică (pentru irinuk28):

Cam odata la 2-3 zile zboara prin casa, aproximativ 4-5 ore. Nu-l incurca nimeni, de scos il scot eu din colivie insa intra cand i se face foame si cand vrea el, nu ii impun eu asta. Cat despre statul afara, in zilele in care nu se plimba prin casa e afara intr-un loc cu umbra, deci nu ajunge foarte multa caldura la el...

| Radu_8119 explică (pentru Radu_8119):

Am gresit la a doua fraza, ce voiam sa spun este ca atunci cand i se face foame intra inapoi in colivie cand vrea el.

| irinuk28 a răspuns (pentru Radu_8119):

Si eu am un perus, dar nu a facut niciodata asa cum ai descris tu..Eu asa procedez mereu cu al meu happy. Probabil al tau e mai batran sau poate se simte singur,sad.Ai putea sa ii iei o pereche big grin. Sper ca te-am ajutat cumva. Seara placuta!

| Radu_8119 explică (pentru irinuk28):

Irinuk, are deja o pereche, n-a fost niciodata singur.

Stefania, am spus ca n-am cum sa-l duc in week-end ca e inchis si caut o solutie pana atunci.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Pai am avut perus dar nu a facut asa.In orice caz eu iti recommad sa te duci la veterinar! Funda?

| Radu_8119 explică (pentru stefaniaaaaaa):

Inteleg ca vrei funda, dar crezi ca ma ajuta raspunsul tau cu ceva?

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Pai dusu-l la veterinar nu e bun?