| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am lasat pisicul afara in curte in jur de 10 minute, noaptea si cand am iesit afara, l-am gasit mort intins lat pe jos langa poarta, in curte, cu sange in gura si ochii deschisi incețoșați si nemișcați. Cum ar fi putut muri? A fost otravit? A fost lovit la cap? Urme pe el nu am vazut sa aiba. Din ce cauza se moare cu ochii deschisi? Putea sa moara daca a fost lovit de poarta? Sau a fost batut?

(P.S. cred ca vecinii l-au omorat, am vecini rai, dar nu stiu cum de a murit asa repede, in cateva minute)

22 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

După „simptome" mă tem că a fost victima unui câine rău.

| Speranta12 a răspuns (pentru mihai69):

Nu avem caini in curte.

| mihai69 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu aveți voi, dar asta nu înseamnă că nu pot intra...

| Speranta12 a răspuns (pentru mihai69):

Avem poarta inchisa

| mihai69 a răspuns (pentru Speranta12):

Și tu crezi că animalele intră numai pe poartă?!?

| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau pentru pisicul tau. Daca era otravit ar fi trebuit sa prezinte la gura spuma alba, nu sange. Cel mai probabil a fost lovit de vreo masina. Nu trebuie sa existe rani la suprafata, ci pe interior. S-o fi lovit la cap si astfel a murit asa. A fost moarte pe loc fara sa fi simtit ceva. Asa am patit la catelusa mea pe care am avut-o anul trecut, in fuga a intrat in roata unei masini si aruncata pe marginea soselei, nu avea rana deschisa ci doar sangele care era prezent din gura ei. Nici nu am mai fost curioasa sa vad daca avea ochii deschisi sau nu, din cauza plansului nu am dorit sa o studiez, ci sa o inmormantez cat mai repede.

| Speranta12 a răspuns (pentru mihai69):

In acele 10 minute, numai mana de om ar fi putut fi, am auzit si pasi pe coridor sus, dar n-am vazut cine a fost

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Daca zici ca sangele din gura indica lovitura, inseamna ca a fost lovit asa cum banuiam. El obisnuia sa stea in curte, mai langa poarta, doar ca poarta era inchisa. Nu iesea din curte la masini. Si in acea noapte si am si auzit pasi in curte. Cred ca mi l-au batut in cap sad

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

Nu va inchideti poarta pe timpul noptii? Ca din moment ce ai o casa cu gard si poarta, asta inseamna ca doresti securitate, sa nu iti intre nimeni in curte. Mi-e greu sa cred ca cineva ti l-a batut cineva, caci felina fuge la miscari bruste a omului. Se sperie mai repede decat un caine, care acesta poate intampina omul! Poate sa fi fost si lovit de o masina si sa se fi tarait acasa la voi, dandu-si ultima rasuflare in curte.

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ba da, poarta era inchisa, tocmai de aia banuiesc ca cineva dinauntru i-a facut ceva, vreun vecin. Fiindca am iesit afara in intuneric si pana sa aprind lumina, n-am mai vazut persoana despre care ziceam ca i-am auzit pasii pe sus pe coridor. Disparuse in intuneric.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

Pai daca era inchisa, astfel nici vecinul nu putea sa va intre in curte! Cand m-am referit la poarta inchisa, adica cu cheia!

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Noi stam la o curte cu mai multi vecini si unii sunt mai rai. Dar nu pot zice clar daca a fost mana de om sau nu. Ce ma bate acum gandul e ca in curte, la vreo 3-4 metri de langa pisicul mort, era o manusa neagra pe jos. Chestia asta m-a pus pe ganduri

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Vecinul era deja in curte. Mai circula prin curte si probabil asa s-a dat la pisic. Nu stiu ce sa zic... nu stiu cum a fost

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cineva mi-a zis ca ar fi putut fi omorat cu antigel, apoi nu stiu ce sa mai cred. Ma doare sufletul. Noi in fiecare seara ii dadeam drumul putin afara in curte si pisicul se intorcea mereu in casa dupa cateva minute. Era simtit... Iar in noaptea aceea, l-am gasit mort sad

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

Pai ce este spatiu public se plimba cand are chef? Mi se pare ciudat sa imi las vecinii sa se plimbe prin curtea mea. Asta este incalcarea proprietatii daca el a venit cu ganduri sa-mi ucida animalele pe care le detin. Doar daca stii sigur ca el a facut-o si ai dovezi il poti trage la raspundere pentru asta, sper ca legea sa actioneze.

Aici in Grecia unde sunt eu, daca am un vecin si ca are chef el sa se plimbe prin curtea mea desi are ganduri necurate asupra animalelor de companie, fac direct inchisoare si amenda este 30.000 de euro, plus incalcarea proprietatii pe nedrept!

Daca doar presupui si nu el a fost, nu prea poti face nimic. Doar ca pe viitor sa inchizi cu cheia pe timpul noptii poarta sa nu se mai plimbe nimeni.

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

"Pai ce este spatiu public se plimba cand are chef? Mi se pare ciudat sa imi las vecinii sa se plimbe prin curtea mea."

Problema noastra e ca traim la comun. E o casa mare cu 9 apartamente. Ca un conac mai vechi cu etaj. Si suntem 9 familii in aceeasi curte. De aia nu stiu cine a fost

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

La orice otrava caine sau pisica apare salivatie abudenta, spuma, nu sange. Doar daca in carnea pusa sunt cuie atunci se vede sangele cat si cuiele infipte in cavitatea bucala!

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult pentru lamuriri!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

Mda, asta este rau. Oricum nu mai descoase firul in 4, acum trebuie doar sa uiti intamplarea si data viitoare cand iti vei mai lua alt pisic, recomand sa iti pui si camere video la intrare si in anumite colturi ale casei/curtii. Daca intreaba vecinii ce rol au, le spui doar pentru securitatea noastra, nu trebuie sa le spui pentru a urmari in cazul viitoare crima pentru patrupezii tai. Asa vei avea dovezi cand il poti da pe gat si pe mana politiei!

| alina2k18 a răspuns:

Lovit de masina strict la cap sau un vecin nenorocit i-a dat un ciocan in cap sad si a murit pe loc...
Imi pare rau, din suflet iti spun ca am si eu motan si iubesc toate animalele in special pisicile sad.

| anonimg a răspuns:

Eu cred că se prefăcea.
Păi cum să îți lași pisicul afară în frig?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonimg):

El voia afara. Se cerea afara sa se joace, sa ia aer. Ii placea sa stea afara. Si noi il mai lasam fiindca venea dupa vreo 5-10 minute.

Si de prefacut e o prostie. Pisicul l-am gasit mort si asta a fost.