| Ingerasull99 a întrebat:

Mi-am luat motanel acum 2 zile, are doar 5 saptamana. Azi am cumparat zgarda de aia pentru purici pentru ca a fost luat de la casa si il tin in apartament, problema este ca pe prospect scrie ca trebuie folosit la pisicile mai mari de 3 luni, acum nu stiu ce sa fac sa ii pun zgarda sau nu, nu scrie nimic daca e vreo problema daca e pusa la cei mai mici.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Nu ii pune zgarda inca. E prea mic, ii poate da reactii adverse.
Du-te la pet.shop- farmacie veterinara si cumparaºi pipeta frontline. Sa nu ii iei stronghold pentru ca e prea puternic pentru o pisica de 5 saptamani. Nu uita nici de, deparazitarea interna si de vaccinul de la 2 luni ( primul ).

9 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Si pipeta de frontline sau orice alta pipeta sa da tot dupa 3 luni. Iar frontline e extrem de puternic. Cu siguranta face soc anafilactic si moare.
Treaba ta, eu te sfatuiesc sa iei un sampon antiparazitar si sa-i faci o baitza mica. Desi nici baia nu e indicata la o varsta asa mica, este varianta cu cele mai putine riscuri. Daca ai grija sa nu-i bagi apa in urechi si-l usuci rapid si nu-l tii in curent, nu cred ca are ce sa pateasca.
Si inainte sa iei ceva de la farmacie veterinara, te rog intreaba. De acolo vei primi sfaturi mai corect decat iti putem da noi. Sau poti chiar sa intrebi un veterinar ca nu te costa nimic.

| Anca a răspuns:

@sufletzel, frontline nu este puternic. Stronghold este puternic si se recomanda doar la pisici mature.
Eu am aplicat Frontline pisicilor mei, 3 la numar, care aveau fix o luna jumate si nu au facut soc anafilactic!
Nu recomand baie unui pisic de 5 saptamani! Mai ales inainte de primul VACCIN!
Frontline se da pe gram/kg al animalului. O sa primesti instructiuni referitor la asta.

| Anca a răspuns:

Teoretic Frontline se recomanda incepand cu 2 luni. Dar in cazul in care pisicul are peste 1 kg, il poti aplica.

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Nu trebuie sa i-o pui! Tot ce scrie pe prospect e adevarat! Daca ii pui deja de la varsta asta, cine stie ce va avea...crede-ma!

| Ingerasull99 explică:

La 2 luni il voi duce la veterinar sa vad ce trebuie sa ii faca, vaccin si alte alea!

| chocolate3755 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa eu pui daca ea este pentru pisicii mai mari.

| animagus a răspuns:

E mic rau la 5 saptamani. Oricum, zgarzile antipurici nu prea sunt bune de nimic. Deparazitarea se face cu Frontline sau Stronghold, picaturi aplicate pe spate intre omoplati, dar nu mai tin minte daca la 5 saptamani e ok sa folosesti produsele astea. Cel mai bine mergi cu matzul la veterinar.
Ce-i dai sa manance? Marcile bune de mancare: Orijen (dar nu cred ca au varianta pentru pisoi mici), Acana, Hill's, Royal Canin. In nici un caz prostiile pe care le vezi promovate la televizor.

| dyana_8491 a răspuns:

Nu e nicio problema daca ii pui zgarda!
de obicei la zgardele pentru animale difera cantitale de substanta activa care elimina puricii
dar daca pisica are saptamani o poti folosi in siguranta si pe cea pentru o pisica de 3 luni!

| ghitulescudiana a răspuns:

Eu zic sa nu eu pui mai asteapta putin.sau iai un sampon anti purici o sa iti fie de folos! Si eu am avut pisicuta, dar nu o mai am din pacate... dar a scapt de purici si avea si o blana mai frumoasa.
la revedere