| Skarr a întrebat:

Am o pisică de 2 luni și nu știu de unde are multi purici. Am luat o zgarda de purici dar are un miros urat rău și e foarte puternic. Și pe cutie scrie sa porti mănuși și sa nu o atingi direct și alte prostii. Pai practic asta ar însemna nici să nu ating pisica pentru că a atins zgarda. Chiar e adevărat ce scrie sau nu contează. Cum fac cu zgarda?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi de la ce vârstă se poate pune zgarda, 2 luni e puțin. Pentru o deparazitare decentă, apelează la un veterinar.
Printre metodele casnice, picăturile sunt mai eficiente decât zgarda.

| anonimg a răspuns:

Pisicile si cainii trebuie sa stea afara in curte, in cotete curate, aerisite, incalzite/racoroase dupa cum este anotimpul.
Orice problema de sanatate trebuie tratata la medicul veterinar. Daca intretinerea acestora costa mult trebuie sa renuntam la ele pentru ca sa nu le chinuim. Orice se trateaza la medicul veterinar daca exista bani. Fara bani nu facem altceva decat sa chinuim bietele animale.

| Catrice a răspuns:

Șampoane de la 3 luni, zgarda la fel, picături de la 6...vezi poate găsești la farmacie ceva spray care nici nu e f puternic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca pisica are purici atunci SI TU ai purici, pentru ca puricii sar de pe pisica si depun oua in crapaturile din sol, apoi sar inapoi pe orice animal cu sange cald se plimba pe acolo, adica SI TU, la fel si puricii care ies din oua, asa ca mers la magazinul de pets, luat numaistiucum ii spune si dat prin casa, periodic, asta v-a steriliza puricii si nu vor mai apare altii din oua

| Skarr explică:

Pisica care are 2 luni varsta nu mă refeream că o am de 2 luni.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Am și eu pisici. Toate cu zgarda d-asta de purici, dar mă joc cu ele mereu și nu am pățit niciodată nimic din cauză că le-am atins. Dar, să ști că probabil nici nu își vor face efectul.