| LaryLaris1996 a întrebat:

Mi-am luat un perus acum 2 zile (vineri).Pot sa spun ca in prima zi i-am dat drumul prin cas si am bagat mana dupa el. Ieri l-am urcat pe degetul meu. Am facut gresit din cate am inteles si vreau intr-un fel sa reiau imprietenirea.Cum trebuie sa procedez? Si mai vreau sa-mi specificati cea mai buna macare daca stiti.

Răspuns Câştigător
| lizucalisuca a răspuns:

Daca s-a urcat pe dgetul tau fara sa se panicheze e ok, sunteti in plin proces de imprietenire. Ar trebui sa incerci sa il hranesti din palma, tine palma cu mei intinsa la cativa cm departare de el si asteapta sa vina el pe palma ta, e posibil sa fie nevoie sa astepti cateva minute pana va prinde incredere. Daca se panicheaza trebuie sa te retragi. Cand vrei sa vina pe degetul tau, la fel. Intinde degetul drept si hotarat paralel cu burtica lui. Daca vrea sa vina, se va urca de bunavoie pe deget. Le place foarte mult sa li se vorbeasca si mai ales sa auda vocale, eu papagalului meu ii mai cantam uneori "aeiouăâ" pe diferite tonalitati laughing)) cand il iei pe deget, vorbeste-i sau canta-i ceva cald si calm si du-l usor spre buzele tale dar nu foarte aproape din prima, e posibil sa te ciupeasca pana se obisnuieste. Incet-incet vei ajunge sa-l poti pupa! Oricum vorbeste cu el tot timpul, ca unui copil cu varsta de 1, 5-2 ani! Perusii sunt pasari foarte inteligente dar si foarte panicoase si incapatanate asa ca nu forta nota si nu il traumatiza. Nu uita de plase la geamuri atunci cand ii dai drumul prin casa!
Cat despre mancare, cea mai buna este cea cu cele mai multe vitamine. Mai exista si niste stick-uri pline de vitamine pe care ar trebui sa i le dai o data pe luna. De asemenea ii mai poti atarna in colivie patrunjel verde proaspat spalat, cu picaturile de apa inca pe el. Noi le prindeam cu un clips coditele deasupra coliviei iar frunzele erau in interior, astfel incat sa le poata ciuguli. Trebuie sa ai grija la cresterea ciocolului, o data la ceva timp sa cumperi os de sepie, la fel si la gherute, sa aiba jucarii cu bare din lemn, pe care sa le poata toci. Si neaparat sa-i cumperi o oglinda, va vorbi cu ea toata ziua happy

| lizucalisuca a răspuns (pentru lizucalisuca):

Am uitat inca un sfat important: daca vei constata ca are probleme cu stomacul pune-i in ziua respectiva apa plata in loc de cea de la chiuveta. Daca a doua zi isi revine, poti trece iar la cea de la robinet daca nu isi revine fugiti la medic. In plus sunt foarte sensibili la schimbarile de temperatura iar aceasta se simte in talpi deci daca sunt foarte reci ii e prea frig iar daca sunt fierbinti (si ciocul ii miroase a priza incinsa, hehe) ii e prea cald. Iarna daca sta infoiat nu trebuie sa va panicati - asa se incalzesc ei. Uite un blog super interesant cu multe sfaturi utile http://casacuperusi.wordpress.com/

1 răspuns: