| anonim_4396 a întrebat:

Mi-ar placea sa-mi iau un cățel de talie mica, îmi sunt foarte drăgălași și tare mult as vrea sa ies cu el la plimbare. Dacă sunt plecata cam 8 ore in fiecare zi și apoi merg acasa și seara plec din nou câteva ore, iar el sta singur, ar fi in neregula? La plimbare l-as putea scoate dimineata și când merg acasa după cele 8 ore. Precizez ca stau intr-o garsoniera. E prea mic spațiul sa stea închis atatea ore? Ar face probleme? Gen sa roadă chestii de pe acolo. Dacă îl învăț sa isi facă treburile doar afara, se poate tine pana ajung eu acasa? Dar cam 2 zile ar putea sa stea singur?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Cand e micut in mod sigur nu rezista 8 ore. Si vrei sa il scoti afara de 2 ori pe zi? Incearca o zi intreaga sa mergi la wc de 2 ori sa vedem daca te descurci. Cand ii dau dintii sigur o sa roada, probabil si dupa de plictiseala. Nu are cum sa stea 2 zile singur acasa. Si ma bucur ca vrei sa iesi cu el la plimbare. E frumos, caldut, lumina pana seara tarziu... idilic. O sa trebuiasca sa iesi cu el cand ploua, e frig, e polei, e intuneric, esti rupta de oboseala si dis-de-dimineata cand vrei sa mai stai in pat o ora. Am avut caini si la apartment si acum am 3 la casa - cand ii invatam sa faca afara trebuia sa ies cu ei la fiecare 2-3 ore si ma trezeam odata si in timpul noptii sa ii scot macar cate 5 minute afara.
Hai sa fim seriosi, nu ai timp de un caine.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Bun răspuns!

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA, Ar fi o mare problema sa-l lasi singur zi de zi cate 8 ore! Unu ca ti-ar distruge locuinta, apoi ar urla in draci si ar enerva vecinii...

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Sfatul meu este nu îți câine daca nu stai la curte.
Un câine daca nu e dresat face caca și pipi peste tot și îți mai roade și prin casa ceva.
Și nu în ultimul rând un câine are nevoie de spatiu in care sa se miste, așa o să li chinui puțin dacă îl ții mult timp in casa.

| timidu89 a răspuns:

Îți faci gagiu ce sta la curte. Asa poți avea câine. Nu îl poți tine închis, are nevoie de apa, mamcare, sa își facă nevoile. La curte sau tara sta singur și o zi întreaga. Câți ani ai? Trebuie sa ai timp de el la oraș, altfel mai bine nu îți iei. O sa îl chinuiești