| BlondaBlondii a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi din partea voastră. Am un cățel în vârstă de 6 luni, talie mica spre medie și este foarte atașat de mine, daca merg de acasă și rămâne cu mama, sta in fața ușii și nu se mișcă de acolo până nu vin eu. Până acum nu a fost problema de statul cu el dar eu incep un loc de muncă de luni și familia nu vrea să mă ajute cu statul cu acesta, tata umbla de teleleu, fratele meu la fel și mama lucrează de dimineata până după-masa. Dar la joaca tata și fratele meu sunt primii. Va rog ajutați-ma cu un sfat. Cum să îl învăț rapid sa stea singur fara să plângă? M-a ajutat sa scap de multe probleme psihice și nu pot să îl dau. Va rog. Precizez că stau la apartament

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

" il duci afara cand trebuie
De cel putin 4-5 ori pe zi.
Dimineata la 6-7, la 11-12, la 16 17, la 20 21.
Asta depinzand cand ii dai de mancare si apa."

Fii serios!;)
Caniche-ul meu are apă și hrană la dispoziție și l-am obișnuit să iasă la plimbare de doua ori/zi, dimineața și seara, in reprize de (cel putin) 60 min/fiecare. Sfatul tău ar fi recomandat iarna, cand e ger cumplit, atunci, într-adevar, se pot face plimbari scurte (15-20 min) și dese (3-4 ori/zi). Dar acum e cald...

"(...) mai veniti seara acasa, si cand veniti, n-are nici unu chef sa il scoata. "

Uneori, intr-adevar, abia aștepti să ajungi acasă, fiind frânt(ă) de oboseala, și-l vezi pe cel mic, că asteapta nerăbdator să fie scos la plimbare. Tu ești sătul(ă) de umblat, iar el e sătul de așteptat.
Îl plimbi, vrei/nu vrei, dacă ți-ai luat aceasta responsabilitate. Cât ai fi de obosit(ă) trebuie să îți faci timp. :)

@blondablondii
http://www.clickpentrufemei.ro/......ea-cuminte

9 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu am doi caini de talie mica si au posibilitatea sa stea si in casa si in curte si cand plec tot plang de zici ca nu ma mai intorc si au deja 2 ani.Nu prea cred ca poti sa il inveti sa nu mai planga dupa tine, eu nu am reusit.Pur si simplu il ignori sau il dai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca nu plange la usa, ca ii e dor de tine.
Vrea afara.
Asa e cu cainele la bloc.
De cate ori il scoateti afara pe zi? si la ce ore mananca?
Imagineaza-ti ca esti handicapata si depinzi de cineva, nu poti sa mergi la frigider sa iti pui singura de mancare, si nici apa.
Ca depinzi de cineva.
Si la toaleta la fel ai nevoie de cineva sa te duca.
si nu ai pe nimeni, tu ce ai face?
Sta la usa ca stie ca pe acolo se iese afara.
Mai aude vecini pe scara, poate miroase alti catei.
Urmatoarea intrebare bat la pariu ca o sa fie, "cum imi dresez cainele sa isi faca nevoile afara?"
pai simplu. il duci afara cand trebuie.
De cel putin 4-5 ori pe zi.
Dimineata la 6-7, la 11-12, la 16 17, la 20 21.
Asta depinzand cand ii dai de mancare si apa.
Un caine este totusi un animal care in mediul lui natural, sta in natura, nu intre 4 pereti.
Regleaza-i orele cand mananca, si orele cand iese afara.
Dar afara sa vada si el alti caini, sa se miroasa, etc.
Dupa cum ai pus intrebarea, cred ca nici nu iti iei saculet cu tine, sa aduni caca dupa el. Si calca copii in caca lui.
Vreti caini, da, copii la scoala, parintii la munca, si mai veniti seara acasa, si cand veniti, n-are nici unu chef sa il scoata.
Normal ca sta saracu la usa toata ziua.

| BlondaBlondii explică (pentru anonim_4396):

Afară îl scot de cel puțin 2 ori pe zi cate o ora. Nu ști să citești? Întrebarea era cum să îl învăț să stea singur nu cum sa imi îngrijesc câinele. Mâncare are în 2 boluri diferite și 2 tipuri diferite de mâncare, apa câtă vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlondaBlondii):

De 2 ori? Daca esti la scoala si altcineva nu are timp, mai bine iti luai un hamster. sau un peste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cica l-ai invatat de 2 ori pe zi. Pai daca ii dai mancare la discretie si are mereu bolurile pline, ti se pare ok, de 2 ori pe zi? un caine face caca si de 3 ori pe zi daca il scoti.
Tu daca ai avea mancare la discretie sa mananci asa, cat vrei tu si cand vrei, si apoi vrei sa te duci la baie da cineva incuie usa si nu ai cheie. si esti inchis in casa, nu poti sa intrii in "baie".
"baia cainelui" e afara. acolo. aia e "baia lui".
Cum inveti tu un caine., sa iasa doar de 2 ori pe zi si in restul timpului in tii inchis intre 4 pereti? cand cainele e un animal care traieste in natura, si are nevoie sa alerge, sa miroasa, sa interactioneze cu alti catei, sa se miroasa.
Eu nu stiu de ce va mai luati caini.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, cum să nu! Si daca are mâncare/apă la discretie, tu crezi ca un câine cu stăpâni care il iubesc, mănâncă nonstop, ca un câine flămând care a cutreierat coclaurile saptămâni in șir, căutând mâncare?
Sunt zile in care nici nu vrea să se atingă de bolurile cu mancare (specială pentru câini) și așteaptă să impart cu el cina mea!
Eu cred că tu nu deții un câine și intri intr-o discutie a cărui subiect te depășeste. happy
Tu, daca ai frigiderul plin cu bunătăți, înseamnă că mănănci de zece ori pe zi si tot de atâtea ori simți nevoia să mergi la toaletă?
Un caine sănatos defecă o dată sau de două ori pe zi (cel mult de trei ori, asta, daca face in reprize, cand a mâncat oase si atunci materiile fecale sunt eliminate treptat, in cazul unei constipatii), indifferent de cât mănâncă! Câinele nu e o "combină" de tuns iarba care sa scoată baloturi la foc continuu!
Daca e stricat la burtă, e-adevărat, trebuie scos mai des. Uite că al meu cățel are o ușița specială, cu acces permanent in gradina. Și nu iese.

Facut pentru a trăi in natură? Să fim serioși! Nu e caine de la stână, crescut pentru a mâna oile pe munte si nici maidanez care să fie nevoit a supravietui in natură, fără o țintă (până și ei își căutau un stăpân!).
Iar de socializat, nicio grijă. Nu duce lipsă de absolut nimic. Are mai multe iubite decât ai tu!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am avut 3 canini nu unul happy si vorbesti prostii.
Nu mananca mancarea din bolu lu ca poate nu ii place.
Tu ai manca?
Eu am gustat din tot ce ii dadeam la caine, sa vad, eu as manca? Si daca era ceva ce mi se parea aiurea, nu ii dadeam, si manca ce mancam si noi.
Nu ma invata tu pe mine de cate ori face caca un caine, ca ti-am zis, am avut 3.
Nu vreau sa mai intru in polemici.
Doar atata iti zic. Gaseste timp sa il scoti mai des, sau sunt oameni care se duc ei si iti plimba cainele pentru o suma de bani modica.

Nu vreau sa sune ca un indemn, si daca nu se poate si nu se poate, asta, e trebuie sa se multumeasca cainele cu cat are.
Dar daca e loc de mai bine, si sa il poti scoate mai des si exista solutii, asta este. daca nu, asta e...

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu mananca mancarea din bolu lu ca poate nu ii place.Tu ai manca? "

Păi, nu as mânca, dar te asigur că nu pot fi bobițe de proastă calitate la pretul de 35 lei/ 1 kg. Alt caine le-ar mânca intr-o clipă, ar fi ca un aspirator la 1600 W.

Eu n-am de gând să mănânc (și nici nu gust) hrană umedă pentru animale, ori Royal Canin (bobite) și alte sortimente destinate exclusiv câinilor.
La fel, cum nici el nu s-ar atinge de anumite alimente pe care le mănâncă doar oamenii (portocale, căpșuni, salata de crudități etc)

Repet, mâncarea stă in castronaș fiindcă e un cățel răsfățat, sătul și de mozarella, și de friptură, și de cărniță de pui, și de cremwursti etc. Vrea zilnic ceva nou. Prin rotație.
Și știe ca primeste, fiindca e sufletul meu.

"Eu am gustat din tot ce ii dadeam la caine, sa vad, eu as manca? "

Să-ti fie de bine!

Noapte bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

I rest my case. Daca tu nu ai manca porcariile alea, de ce le-ai da la caine?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

" il duci afara cand trebuie
De cel putin 4-5 ori pe zi.
Dimineata la 6-7, la 11-12, la 16 17, la 20 21.
Asta depinzand cand ii dai de mancare si apa."

Fii serios!;)
Caniche-ul meu are apă și hrană la dispoziție și l-am obișnuit să iasă la plimbare de doua ori/zi, dimineața și seara, in reprize de (cel putin) 60 min/fiecare. Sfatul tău ar fi recomandat iarna, cand e ger cumplit, atunci, într-adevar, se pot face plimbari scurte (15-20 min) și dese (3-4 ori/zi). Dar acum e cald...

"(...) mai veniti seara acasa, si cand veniti, n-are nici unu chef sa il scoata. "

Uneori, intr-adevar, abia aștepti să ajungi acasă, fiind frânt(ă) de oboseala, și-l vezi pe cel mic, că asteapta nerăbdator să fie scos la plimbare. Tu ești sătul(ă) de umblat, iar el e sătul de așteptat.
Îl plimbi, vrei/nu vrei, dacă ți-ai luat aceasta responsabilitate. Cât ai fi de obosit(ă) trebuie să îți faci timp. :)

@blondablondii
http://www.clickpentrufemei.ro/......ea-cuminte