| 19Mary19 a întrebat:

Motanul meu a răcit si tuseste. E in regula sa ii dau pastile de tuse pentru oameni? Sau ce sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| IIIshaneIII a răspuns:

Unele medicamente de om pot omora pisica, poti sa ai dai amoxacilina antibiotic 10% dintr-o pastila de 1000mg este exact acelasi lucru cu synulox antibiotic de pisici si caini

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ce anume face un antibotic unui virus? ca sunt extrem de curios

| IIIshaneIII a răspuns (pentru RAY):

Si eu sunt la fel de curios ca tine

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Biologic este imposibil ca un antibiotic sa poate face ceva unui virus, efect zero, din contra distruge flora intestinala, microbi buni in absenta lor nu putem exista

| IIIshaneIII a răspuns (pentru RAY):

Farmacistul veterinar a recomandat synulox pisicii mele, am dat cinci zile si i-a trecut raceala si muscusul, peste 2 saptamani a racit din nou mai tare i-am dat amoxaciln\ina care e acelasi lucru timp de o saptamana si i-a trecut, nu sunt medic dar impartasesc rezultatul pozitiv din experienta proprie

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Acele medicamente trateaza simpomele si in lipsa lor organismul se vindeca, pisicile salbatice mor toate de raceala, desigur ca nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Anti - biotic,
anti
biotic.
nu-ti suna nici un clopotel in cap?
anti =?
biotic=?
bio, biosfera, biotic,
https://www.google.com/search?q=biotic

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii ce e un virus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De calculator sau uman, ca nu stiu ce naibi tastezi happy

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici pentru om nici pentru caine acele antibiotice au zero efect si distrug flora intenstinala, raceala e un virus nu o bactere deci nu avea nici un rezultat ZERO, dai de mancare bogata in proteine asta da putere sistemului imunitar si caldura, ceea ce recomand si tie, numai luati antibiotice cand sunteti raceti, 80% din sistemul imunitar inseamna flora intenstinala antibioticele o distrug si in caz de infectie bacteriana o sa ajungi sa mori din cauza unei infecti mici

| Catrice a răspuns:

Nu, nu e.

Mergi la farmacia veterinara și acolo îți va da antibiotic. Nu e singurul răcit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la veterinar.Nu îi da medicamente aşa după ureche, mai ales pentru oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i un faringosept, dar sa ii zici ca se suge, sa nu manance naibi pastila. hahaha

| Stropdeploaie a răspuns:

Tu cand esti racita ce faci,? Iei de la catel pastile?laughing)))

| 19Mary19 explică (pentru Stropdeploaie):

Da... nu mai pot de ras! Daca nu ai ce raspunde, mai bine cauta o altă întrebare unde poti fi de folos!

| valen71n a răspuns:

Daca tot ii dai medicamente pentu oameni, incearca si cu o tuica fiarta, face minuni laughing

| 19Mary19 explică (pentru valen71n):

Ce sa spun? Foarte amuzant! Intrebarea mea era cât se poate de serioasă. Dar, când nu ai ce face...

| AliKAlis a răspuns:

La animăluțe se mai da cefalexin, dar cel mai sigur e sa te duci cu el la veterinar. Daca era doar puțin racit, adică nas înfundat și ușoară febră îți recomandăm Nurofen de copii, mie mi-a recomandat veterinarul pentru cățelușul meu care e destul de sensibil, dar la pisici nu știu dacă merge, mai ales că tușește.

| andreeaiulianaaaaa a răspuns:

Nu
Mergi la farmacia veterinara si acolo iti da pastile pentru pisica