| anonim_4396 a întrebat:

Am racit in ultimu hal straight face, ce pot sa iau ca sa imi treaca mai repede straight face?
Acum am un tratament cu Nurofen si niste pastile de tuse dar nu prea vad rezultatele straight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Eu iau Theraflu raceala si gripa. Este cam scump, dar foarte, foarte eficient(cel putin, pentru mine). Acum eu nu stiu cum o sa reactionezi tu la el, caci organismul tau e diferit de al meu sau de-al altuia. De asta nu este bine sa iei medicamente decat la recomandarea unui medic sau a unui farmacist.Inainte, este bine sa-ti faci un test de alergie sau antibiograma, cred. Daca Doamne fereste, iei un medicament care contine o substanta la care organismul tau este alergic, poti sa intri in soc anafilactic, si, daca nu se intervine on maximum 5 minute, te-ai dus. Asa ca...mare grija! Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Răcelile sunt foarte periculoase. Trebuie să te duci la medicul de familie pentru ați prescrie antibiotice potrivite.
Și eu am fost răcită și am luat tratamente după cum știa mama că e bine și nu și-au făcut efect. După ce am început să iau atibiotic răceala a început și ea să dispară.
Antibioticele sunt mult mai puternice, cu conținut mai bun și recomandat pentru răceală.

Numai bine!
Sper să îți treacă repede!
Bea multe ceaiuri îndulcite cu miere!

| emy a răspuns:

Eu nu am vrut sa te sperii, ci doar sa te avertizez in legatura cu pericolul la care te expui, luand medicamente "dupa ureche".

| emy a răspuns:

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti.kiss

| anutza a răspuns:

Mie Coldrex imi prieste cel mai bine

| Gregory a răspuns:

Bună. O altă alternativă este să consumi cât mai multe fructe și legume proaspete, să bei multe lichide (apă, ceai, sucuri naturale proaspete), să lași de-o parte mâncărurile grele și dulcurile. Soluții extrem de rapide nu există, deoarece răceala își poate face de cap ceva timp. Este indicat ca atunci când au loc schimbările de anotimpuri să se administreze Echinacea, pentru întărirea sistemului imunitar. Eu, când am posibilitatea, îl cumpăr pe acesta: http://www.naturistexpert.ro/......ounty.html
Este unul dintre cele mai bune de pe piață. Eu de câte ori l-am luat m-a ajutat. :) Multă sănătate, și însănătoșire grabnică.

| deliam_8720 a răspuns:

De ce nu incerci niste ceaiuri? cu miere si lamaie? Te vor ajuta in problema cu gatul.

| noName31020 a răspuns:

Ia niste ospen

| Gabi1 a răspuns:

Poti sa iei niste humex si in 4 zile trece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@emy, asa sperie'ma ca imi prinde bine laughing.
Am mai luat, si chiar era o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu, am inteles intentile bune happy.
Multumesc pentru ajutor :*, si multumesc si celorlalti :*.