| Sizzer1234567 a întrebat:

Acum cateva săptămâni am avut pojar, totul in regula si acum cateva zile am răcit, tuse, durere de cap, imi curge nasul etc. Dar de cateva zile cand am saliva in gura si o inghit mă ustura gâtul, ar trebui sa ma îngrijorez? Am luat pastile, spray pebtru gât, de toate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Ai luat răceala de la cineva din cauză că sistemul tău imunitar e slăbit după lupta cu pojarul. Nu sunt chiar așa eficiente toate medicamentele de răceală din farmacii. Eficient e nurofen răceală și gripă care scoate răceala din corp printr-o transpiraţie abundentă. Deasemenea și leacurile băbești, unsul cu oţet pe tot corpul mai ales mușchii de la picioare, mâini, pusul cartofilor cu oţet la gât într-o eșarfă, purtarea șosetelor cu oţet in picioare sunt foarte eficiente.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ustura gâtul, ar trebui sa ma îngrijorez? "

CRED că medicul de familie e in măsură să-ți răspunda

| Catrice a răspuns:

Nah nu-ți fa griji, nu e deloc sezonul răcelilor, nici chinezii nu răspândesc viruși, poți sta liniștiți acasă, și asa suntem prea multi, unul în minus nu face diferenta.

| Sizzer1234567 explică (pentru Catrice):

Lumea a dat un alt nume la răceală și toți ați înnebunit.

| Catrice a răspuns (pentru Sizzer1234567):

...altu' care nu știe de gluma sad

| Digikey a răspuns:

Poate fi raceala italiana.
Are gust de pizza?

| Sizzer1234567 explică (pentru Digikey):

Nu înțeleg de ce imi iau hate la asa ceva?