| ItsKareeeen a întrebat:

Motanul meu are blana albă și de fiecare dată când merge afară aceasta se întoarce murdar chiar și uneori bătut. Ce ar trebui să fac ca să arate cum trebuie, are vreo 2-3 ani și este destul de puturos, nu îi plac băile și mă zgârie de fiecare dată când îi fac una... aveți vreun sfat ce l-ar face să fie mai bine(având în vedere că este destul de slab) sau ce mi-ați recomanda să fac...veterinarii din orașul meu nu sunt chiar așa buni (acum doarme în fața mea și îl pot numi golan)

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-l mai lăsa sa iasa afara.

| ItsKareeeen explică (pentru darrio2007):

Miaună încontinuu dacă nu îi dau drumul afară având în vedere că are mâncarea și litiera în casă

| darrio2007 a răspuns (pentru ItsKareeeen):

Pentru ca nu este castrat. Este primavara, daca ma-ntelegi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Motanii si pisicile nu trebuie spalate decat in cazuri extreme, altfel le va fi afectata negativ sanatatea. Daca il lasi afara e inevitabil ca se va murdari si prafui.Am avut si eu multe pisici in decursul anilor, dar baia intervenea numai in situatii care nu puteau fi rezolvate cu putina apa sau servetele umede.

Motanul nu este castrat? Daca nu e, acesta se va lupta cu altii pe teritoriu, si mai ales in perioada de calduri. E normal sa fie mai inactiv decat o pisica, sa doarma mult etc, asa puturos cum il numesti. laughing

| ItsKareeeen explică (pentru dullcat):

Mai am două pisici care stau afară și le mai "invit" uneori în casă și sunt curate lună

| dullcat a răspuns (pentru ItsKareeeen):

Si motanii mei erau mai murdari decat pisicile, mai ales ca se luau si la tranta cu cainii, in joaca, prin curte. E normal. Fetelor le pasa mai mult cum arata. laughing

| lpavel a răspuns:

Castreaza-l si nu va mai simti nevoia sa iasa afara, altceva nu ai ce face! Si chiar daca va iesi nu se va mai lua la bataie pentru ca si-a pierdut mandria, nu mai trebuie sa-si apere teritoriul etc.

| TheGentleman a răspuns:

Îl ții în casă. Altfel există mari șanse să se contamineze cu paraziți, bacterii și boli, pe care le va răspândi, nu doar cu praf.

| likealwayss00 a răspuns:

De obicei motanii și pisicile se învață să facă baie de pui în liniște fără zgomoturi sau lucruri care sa I streseze dar poți pentru început sa îl speli cu o cantitate mica de apa pana se obișnuiește dar depinde de fiecare animalut
Fiecare e diferit