| Amaliaioana00 a întrebat:

Motanul meu face crize, convulsii și am mers la vet și doctorii nu știu ce i-a declanșat aceste convulsii și se presupune ca ar avea epilepsie. Făcea cate o criza odată pe luna mi s-a întâmplat sa facă și doua in aceeași zi. Dar, de doua luni nu a avut nici o criza, este posibil sa i se rărească crizele? Menționez ca nu este sub niciun tratament.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai acel medic nu a recomandat si un tratament?
Nu stiu la animale cat de bun este dar la oameni functioneaza!
La animale nu stiu daca e atat de simplu de depistat doar in baza unor simptome, de ce?
La oameni se fac o serie de teste pe langa simptomatologie specifica se face EEG, imagistica IRM cerebrala si doar de catre medicul specialist...cum faci acest lucru la animale?
Pacat de animalut!
As mai merge la inca un medic, second opinion.

| Mirela78 a răspuns:

Este posibil ca crizele să se rărească sau să aibă perioade de remisie, în care nu apar crize. Epilepsia la animale poate fi imprevizibilă, iar severitatea și frecvența crizelor pot varia. Este important să continuați să lucrați împreună cu medicul veterinar pentru a asigura îngrijirea și gestionarea adecvată a epilepsiei la motanul dvs.