| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a întrebat:

Am o mare problema. Acum cateva ore tatal meu a facut o criza de epilepsie pe baza alcolica. In momentul acesta este la a 6-a criza in ultimi doi ani. Acum 3 ani a mai facut una si a cazut jos rupsandu-si cateva vertebre de la coloana (sau cam asa ceva). De doi ani bea intruna. El este pensionar de boala si nu munceste dar cand isi ia pensia o strica pe toata pe bautura. Cand isi revine din betie este super dezamagit de ce a facut dar dupa cateva zile ori ia din nou pensia ori merge la vecini ca sa bea. O betie de-a lui tine cam o saptamana dupa care cateva zile este super slabit si vomita intruna (asta se intampla cand nu mai are bani) El zice ca bea ca sa ii amorteasca durerea de spate. Am fost cu el la toti doctori la care am putut dar din pacate nu se poate tine de tratamentul pe care il primeste. Din fericire stim ce sa facem cand face crize de epilepsie. Eu si fratele meu suntem uimiti de cum Dumnezeu ne-a trimis in camera lui exact in momentul cand facea criza. Odata mi s-a luat internetul si de plictiseala am mers in camera lui gasindu-l in criza. NU STIU CE SA MAI FACEM CU EL. Toata viata mea a fost betiv si nu l-am putut opri dar in ultimii ani s-a agravat. A 5-a criza a fost acum doua saptamani si de la criza la criza face mai urat. Ne e teama ca o sa se intample ceva si mai rau. Daca stiti ceva ce l-ar putea ajuta sau un centru de dezalcolizare sau orice alte sfaturi sunt bine primite. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am citit pe forumul de la Romedica, un sfat dat chiar de un medic. Spunea asa: invinge-l cu propriile arme. Adica, sa nu-i iei bautura (asta inseamna sa o aiba in casa) dar sa-i pui in ea (fara sa stie, evident!) ceai de cimbru. Asta il va face sa nu-i mai placa gustul bauturii, poate chiar o va vomita si, treptat va renunta la bautura.
Repet, e un sfat citit, nu am verificat asta (nu am cazuri in familie) si nu stiu daca intr-adevar isi face efectul. Dar merita incercat.
Pentru a merge intr-un centru de dezalcolizare, trebuie ca el sa fie de acord. Cu forta nu-l interneaza nici un medic. Succes!

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 explică (pentru anonim_4396):

Cand este bat nu vrea. Cand este treaz sau e in stare de sevraj face orice ca sa-l putem duce acolo doar ca acest cerc vicios nu il putem opri. Dupa ce discutam cu el despre centru de dezalcolizare, dupa cateva zile se imbana din nou si nu mai vrea de loc. Iti multumesc oricum pentru sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 explică:

Scuzati greselile de oertografie! happy