| gm20010 a întrebat:

Nimfa mea mascul are un ochi umflat dar nu este rosu si nici nu lacrimeaza. De sambata dimineata nu isi mai poate deschide ochiul sau daca il deschide nu il poate tine deschis mult. Am incercat sa dau de veterinar dar este in concediu. Imi poate da cineva un sfat pana atunci?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

În cazul în care ochiul unui animal este umflat dar nu este roșu sau nu lacrimează, și acesta are dificultăți în a-l deschide, poate fi vorba despre o serie de cauze, inclusiv o alergie, o leziune sau o infecție. Iată câțiva pași pe care îi poți lua pentru a ajuta în așteptarea vizitei la veterinar:

Evită să atingi sau să freci ochiul afectat: Acest lucru poate agrava situația sau poate provoca mai multă durere animalului.

Menține curățenia în zona afectată: Poți folosi o compresă curată și umedă pentru a curăța cu blândețe zona din jurul ochiului, fără a exercita presiune pe ochi.

Observă comportamentul animalului: Verifică dacă există alte simptome care ar putea indica o problemă mai gravă, cum ar fi letargia, lipsa apetitului, sau orice schimbări în comportamentul obișnuit.

Evită administrarea oricărui medicament fără recomandarea veterinarului: Multe medicamente destinate oamenilor pot fi toxice pentru animale.

Asigură-te că animalul are un loc liniștit și confortabil unde să stea: Stresul și activitatea fizică excesivă pot agrava simptomele.

Dacă situația pare să se înrăutățească sau dacă observi alte simptome îngrijorătoare, încearcă să contactezi un alt veterinar sau o clinică veterinară de urgență. Multe orașe au clinici deschise non-stop pentru cazuri de urgență.

De asemenea, în funcție de locul unde te afli, există linii de asistență veterinară sau servicii online unde poți cere sfaturi urgente. Acestea pot oferi instrucțiuni suplimentare până când poți ajunge la un profesionist.

Este crucial să nu amâni vizita la veterinar, deoarece ochii sunt extrem de sensibili și problemele oculare pot evolua rapid, necesitând intervenție profesională pentru a preveni complicații pe termen lung.

Incearca sa le scrii celor de la ExoticVet Center si poate te pot ajuta cu o teleconsultatie prin videocall.