Întrebare recomandată | Bursucelul a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un papagal nimfa de o luna jumatate. Sta numai in josul custii posomorat. Nu mananca si nici nu canta. Sta adormit intr-un loc. Am observat ca tine un ochi inchis, are secretii la ochi si este putin rosu pe margine. Cabinetul veterinar se deschide luni si azi e sambata. Ce pot sa fac si ce ar putea sa aiba?

Răspuns Câştigător
| GingerGirl a răspuns:

Este doar perioada de adaptare. Eu pesonal am o pisica, un ciine si un papagal si perioada de adaptare e la toti la fel: sunt tristi, nu maninca si nici nu sunt comunicativi. Cit despre ochi daca nu il poti duce la veterinar, maseaza ochiul (pleoapa) cu o infuzie de ceai de musetel). Daca situatia se agraveaza in 1-2 zile, pleaca urgent la medic, poate faptul ca nu maninca si e trist este din cauza ochiului. Al meu a avut probleme cu asta! Totul va fi bine!
Funda?

5 răspunsuri:
| nestiy a răspuns:

Bun, deci l-ai luat de abia 1 zi. Mai bine lasa-l putin sa se obisnuiasca cu mancara, cusca, etc. In privinta cu ochiul, mai asteapta 1 zi, 2. Apoi daca nu-i trece du-l la veterinar. Bafta!

| AlinaValentina97 a răspuns:

Buna. Asa a facut si al meu primele zile dar dupa o perioada o sa se obisnuiasca cu tine, incearca sa vorbesti cu el sa ii arati ca nu vrei sa ii faci rau sa va imprieteniti dar nu il lua prea repede sa nu il sperii. Cu ochisorul nu stiu ce sa spun, s-ar putea sa fie o conjunctivita. Asteapta pana se deschide cabinetul veterinar si fugi cu el.

| Mihas a răspuns:

Mai asteapta putin si daca nu isi revine du-te la un cabinet veterinat

| shhh12 a răspuns:

E posibil sa aiba conjuctivita si sa moara... asa am avut eu un papagal care l-am tinut afara cand batea vantul. Incearca sa-l speli cu ceai de musetel pe la ochi

| BandituBanditilor12 a răspuns:

Pai acel papagal este singur.Tu l-ai luat de langa (fratii, amicii sau parintii lui).El era vesel acolo.Cumpara-i inca un papagal de aceeasi rasa si se va simti bine.....va incepe sa cante.Cat despre ochisorul lui ar fi bine sa te duci la veterinar.