| OwlMyGod a întrebat:

Nu stiu daca e buna categoria, dar merge.
Pisica mea a fatat acum 10 zile. De cateva zile, se poarta foarte ciudat, mereu miauna si face mrrr mrrr si nu stiu ce are rolling on the floor suna penibil dar incep sa ma ingijorez. Ii dau sa manance, o scot afara, dar nu vrea sa iasa... Are careva o idee?

Răspuns Câştigător
| NGNF a răspuns:

Pisica ta isi invata pui cu un sunet (asa cum si noi avem nume ei au un sunet de ex mgrrr e un nume pentru ei, intelegi? Si tu nu ti-au zis parinti la 10 ani te cheama III si gata sti ca asa te cheama.) este insinctul matern pisica ta o sa stea foarte mult cu pui (adica langa ei sa ii protejeze) si o sa auzi foarte multe sunete din astea (pui mei au 2 luni si aud mereu mrr miau etc.) daca e pentru prima data o sa devina mai blanda (sti de obicei la pisici dupa ce fata pentru prima data devin mai blande) si oricum nu ar trebui sa te ingrijorezi. Ea nu iese afara deoarece vrea sa stea cu pui gandeste-te ca tu lasi 100 lei pe masa nu tie frica sa pleci ca poate ii fura cineva? Asa este si la ea daca are nevoie afara o sa miaune la usa sau se duce la litiera si. Sper ca te-am ajutat

| OwlMyGod explică (pentru NGNF):

Acum am inteles happy Multumesc mult ^^

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ce este amuzant de râs?
Instinctul matern!
Pa, pa.

| foxsilver a răspuns:

Cu siguranta maraie la orice vede sau aude in jurul ei, de teama sa nu fie puii in pericol. Asa o sa fie o buna perioada de timp, asa ca poarta-te frumos cu ea, si cu mare grija.

| OwlMyGod explică (pentru foxsilver):

Nu maraie, face mrrr mrrr pe un ton de tors. ca si cum ar toarce cu voce tare, daca intelege ce vreau sa spun happy

| foxsilver a răspuns (pentru OwlMyGod):

Uite, ca sa intelegi mai bine despre ce inseamna anumite sunete scoase de pisici, iti recomand sa citesti acest articol-SUNETE:
http://www.animalutze.com/articole/limbaj-pisica.php

| Iubibilăă a răspuns:

Este un sunet jos, gutural, emis ca un fel de avertisment, atunci cand pisicile sunt nervoase sau suparate. Denota agresiune. Uneori, felinele isi scot ghearele si zgarie sau musca daca nu incetezi sa faci ceea ce le deranjeaza.
http://www.animalutul.ro/......sica/1695/
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ba-i buna categoria,lasa ase!
M-a facut si pe mine sa rad rolling on the floor
Poate asa se comporta ea, cum a nascut puii probabil.
E ocupata mai mult cu puii ei, o sa iasa ea afara, nu-ti face griji, mrr. mrrr.
Te pup!

| OwlMyGod explică (pentru anonim_4396):

Haiiii maaaaa rolling on the floor
ma bucur ca ti-am facut ziua mai frumoasa ^^