| Dafii a întrebat:

O seară bună,comunitate TPU!
Am revenit pe acest site, cu o problema destul de îngrijorătoare pentru mine.Am o pisică de 3 ani si 4 luni, prima e naştere a fost la 3 ani si 1 lună.Este prima dată când face pisoi şi a reuşit să îi crească de una singură,aceştia fiind perfect sănătoşi ( sunt mândră de asta ). Ceea ce m.a pus pe gânduri este faptul că de ieri nu mai avea poftă de mâncare iar când mergea pur şi simplu cădea din picioare! Am observat că este murdara pe una din lăbuţe de sânge,însă nu are nicio rană. Precizez şi faptul că este o pisică, ca şi mama ei care prinde şoricei dar şi şobolani cât ea de mari. Încă ceva care mă duce cu gândul că poate s-a luptat să îşi păstreze pisoii, casa mea este vizitată de un motan negru, însă nu m nicio pisică în călduri.Toate au în acest moment pisoi.Ba chiar una dintre ele,şi.a mutat pisoii de frică.
Revenind la subiect,această pisică a vrut să vomite o singură dată ieri,lucru ce m-a făcut să îi dau apă cu sare ( da, i-am dat obligat forţat că nu puteam altfel ). Cam la 2-3 ore dupa ce a băut apă cu sare pisica a început să îşi revină încet încet.Acum,vine şi mănâncă singură ( dar dacă o hrănim cu carniţă de pui sau de porc trebuie să primeasca bucaţele mic pentru ca nici să mestece nu mai are putere).Acum mai se dezechilibrează, dar doar de câteva ori şi a început să meargă.

Ce credeţi că s-a întâmplat? Ţin să precizez că nu am veterinar în sat şi nici în satele vecine. Dacă starea ei se îmbunătăţeşte nu voi merge la doctor la Bucureşti, daca nu voi pleca spre un doctor.
Este posibil să se fi bătut cu vreun şobolan?

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Asta seamna ca poate a mancat ceva stricat, sau poate ca a mancat carne cu otrava ca sa nu mai vaneze porubeii vecinilor! Daca este asa, sa-i bagi in gura o lingurita de smantana si apoi sa-i dai sa bea niste lapte cald! Laptele cald si smantana taie si anihileaza otrava, atunci pisica isi va reveni in cateva zile!

| lovemeoana a răspuns:

Da este posibil. sau poate a baut/ mancat ceva..."stricat". ceva care nu i-a priit. oricum lasa ca o sa isi revina :*