| AncaIoana98 a întrebat:

Hello! Pentru cei pricepuți in ale perusilor, am observat astăzi o schimbare in comportamentul perusului meu (stare de somnolenta, nu se joaca, nu mănâncă). Am decis sa îl supraveghez câteva ore sa văd cum evoluează starea lui, însă nu a trecut foarte mult timp și a început sa vomite. In secunda doi l-am urcat in mașina și am plecat cu el la veterinar care mi-a spus ca are o infecție (deși nu i-a făcut nici un fel de analiza, dar țin sa precizez faptul ca medicii din aceasta clinica sunt mai mult decât decenti) și i-au dat un antibiotic pe cale orală. Același medicament trebuie sa îl pun in apa timp de 7 zile.
Cu toate astea, el se simte din ce in ce mai rău, au trecut aprox 4 ore de când i-am observat prima oară starea și s-a înrăutățit considerabil. Care este posibilitatea sa își revină?

Răspuns Câştigător
| secrrettt012 a răspuns:

Buna. Eu cred ca acum depinde totul de perus. De exemplu, am avut un perus care avea aceleasi simptome, si tot la fel mi s-a dat si mie de la veterinar. Niste vitamine pe care i le puneam in apa. Dar pana seara a murit sad. In schimb, mai mi s-a intamplat tot asa cu un alt perus si in decursul unei zile si-a revenit. Eu m-am invatat minte si le pun acum vitamine in apa, pentru ca nu le cauzeaza cu nimic. Sper sa isi revina. Mult succes!

| AncaIoana98 explică (pentru secrrettt012):

Revin cu un update: perusul ieri a vomitat și a 2-a oară și starea lui era foarte gravă așa ca am fugit cu el din nou la Vetzone. I-au făcut injectii si i-au administrat vitamine. Mi-au recomandat sa ii pun de acum înainte doar apa specială pentru perusi de la pet shop. De atunci este Ok, a început sa mănânce, nu a mai vomitat, este mult mai vioi. Trebuie sa facă 3 zile aceste Injecții, ma bucur ca și-a revenit.

| secrrettt012 a răspuns (pentru AncaIoana98):

Sper sa fie bine in continuare! Ai grija pe viitor! Te puup?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuia sa mentionezi si cand s-au intamplat toate astea, azi? Daca e azi logic ca n-avea cum sa-si revina deja daca doar ce a inceput sa-i administreze medicamentul. Dupa 3-4 zile poti eventual sa vezi imbunatatiri la starea lui iar daca se agraveaza poti oricand sa te duci din nou cu el la veterinar

| AdelinaC a răspuns:

Nu cred ca isi revine, nu avem veterinari specializati in perusi.

| andreeabobo a răspuns:

Ce fel de infectie si ce antibiotic ti s-a dat?
Te rog intra pe Facebook in grupuri
"Papagali perusi liberi si fericiti!"
"Perusi si pasari exotice"
Sunt crescatori si oameni priceputi care te pot ajuta cu sfaturi utile.

Poate o sa dureze ceva timp pana isi face efectul medicamentul, dar supravegheaza.