| GeaLuana a întrebat:

Ok, am revenit cu 2 intrebari esentiale.
1.Eu stau in Ploiesti, si am pe strada o javra de caine, al vecinilor care pur si simplu face numai par pe strda care evident intra la noi in curte. Vreau sa spun ca, vecina, refuza cu indarjire sa-si bage cainele in curte! Ii da oase si tot felul' de mancaruri care, cainii nostri cand ii scoatem pe afara, trag sa le manance. Ce as putea sa fac?
2.Am un pui de Border Terrier care face 1 an pe 7 Ianuarie, cauta intotdeauna sa fuga pe strada! Cert e ca eu am invatat-o cu lesa dar dupa ce plec eu de acasa iese pe sub poarta si vine dupa mine chiar daca e cineva in permanenta cu ea acasa. Nu mai stiu ce sa fac, efectiv daca o strig cand fuge pe strada parca vorbesc sg, nu ma asculta.
E dresata, stie comensile de baza. Imi e frica sa nu faca pui cu cel de pe strada.

Răspuns Câştigător
| XDeDeX a răspuns:

In primul rand ar trebui sa vorbiti la protectia animalelor sa vorbeasca cu vecina ta
In al doilea rand catelusa ta face un an... asta e varsta la care incearca sa preia controlul asupra stapanului... nu o lasa ca iti va face peri albi cand greseste pedepseste-o 15 20 de minute sau arata-i ziarul depinde de ce ii e frica sau cu ce e obisnuita sa auda cand a gresit. Eu la a mea ridic tonul.
Bafta :*

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

La ambele intrebari, parerea mea e decat o solutie la amandoua. Trebuie un gard mult mai bun ( sau astupat toate gaurile pe unde iese cainele). Stiu cum e sa iti iasa cainele sub gard, si cel din curte al meu face la fel, cauta companie de joaca, si chiar daca are vreo 40 de kg, deci e talie mare, iese chiar si la un cm gaura de gard, momentan i-am facut un tarc din care nu poate sa iasa, iar apoi, tata o sa repare gardul ( ne-am mutat de curand la casa, si sunt multe de facut pana sa fie perfect).
Iar daca ti-e frica sa nu faca pui ( acum e perioada cand o sa doreasca sa se imperecheze, si cred ca si de aceea mai iese din curte), te sfatuiesc sa o castrezi, e cam imposibil, la curte, sa nu dea de un caine, sau sa nu intre un caine la ea in perioada de imperechere ( cainii masculi simt mirosu de catea in calduri si de la km).

| GeaLuana explică (pentru LaLaura):

Si a mea e destul de mare, are vreo 15 kg dar mereu gaseste pe undeva sa iasa pe dedesubt chiar daca sunt 5-6 cm intre gard si sol. Ea in inaltime are 20 cm dar nu stiu cum iese, mersi oricum.

| DeathIncarnate a răspuns:

Bate cainele lu vecina(e baba?)daca il prinzi pe catelusa talaughing

| GeaLuana explică (pentru DeathIncarnate):

Nu e tocmai baba, dar nu o suport serios. Mersiii de raspuns :*

| depye a răspuns:

Suna o firma de hingheri