| sufletel13 a întrebat:

Papagalii mei(2 nimfe) o sa faca pui si vreau sa mai tin unul... Are ceva daca sunt trei in colivie? Poate sa se intample ceva rau?

5 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Chiar m-ai pus in ceata! din cate stiu eu depsre animale, nu prea auzi o intrebare ca asta. din cate stiu nu ai voie, caci se bat, dar intreaba un expert

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Ai putea cere sfatul unui expert in cresterea pasilor si cu siguranta va sti cum sa te ajute.
Eu pot spune ca ar fi mai bine, dupa ce se nasc puii trebuie sa schimbi colivia, ar fi recomandata o voliera, pentru a avea mult mai mult spatiu de miscare.
Cu toti stim cat de stramte sunt apartamentele si va fi greu de construit o voliera, insa a-ti putea incerca sa concepeti una la scara mica.
Mult succes si sa va bucurati de piutii care se vor naste.

| iri a răspuns:

Din cate stiu eu, dupa ce papagalita face ouale, trebuie separat de papagal, deoarece femela il omoara. Asa a patit si o prietena. Ai grija sa nu atingi oale, deoarece nu le va mai cloci.
Mai incolo sa tii trei papagali in colivie poate fi... cam stramt, dar nu cred ca se intampla ceva rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! referitor la papagali, eu am avut pana astazi 3 perusi (masculul, femela si un pui de trei saptamani). toata perioada cat a clocit femela, masculul a hranit-o cu graunte pe care i le cara in cioc, si a continuat sa o hraneasca si dupa ce a iesit puiul din ou. eu nu i-am despartit pentru ca am vazut ca se intelegeau f bine. astazi cand am venit de la munca, papagalul era mort, cu piciorusele in sus, cu capul spart si plin de sange in colivie... fratele meu mi-a spus ca i-a vazut doar aseara cum se bateau, dar ca nu a apucat sa imi transmita; eu am o mare nedumerire: cum se poate ca pana acum sa se inteleaga asa de bine, si de la o zi la alta sa il considere o amenintare pentru puiul ei?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai poti cump o colivie [eu am avut 9 pui si am luat 5 colivi