| alinutzy19 a întrebat:

Pe data de 15.12.11 papagalita mea a facut n\un ou, iar azi pe 16 a mai facut unul[care este de 3 ori mai mare decat primul]... ce ar trebui sa fac cu ei ca in cadita speciala pentru papagalii-am pus niste vata si primul ou si nu a mers la el si acum i-am pus cele 2 oua pe hartie jos in colivie si nu mai umblu la el... dar ce ar trebui sa ii dau de mancare si cum sa o fac pe riki[papagalita] sa le cloceasca? pls help FUNDA

5 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Daca nu le cloceste cu siguranta lea parasit din pacate... exista mai multe motive.pentru ca are loc prea mic, pentru ca e stresata si sta in galagie, pentru ca nu are cuib care ai trebuie si ar putea fi acesta si anume ca e prima serie cand face ouo si nu stie ca nu are experienta. Si sti ca tu nu trebuie sa le umbli in cuib trebuie doar sa pui materiale prin cuib si ea le cara dar se gasesc la pet-shop din astea cauta si intrebare. Dar incearca sa le oferi mai multa liniste.

| Nicky06 a răspuns:

Pune-i un pic de iarba in colivie caci ea isi va face un cuib. Si nu mai atinge ouale pentru ca vor lua mirosul tau si Riki nu va mai sti ca sunt ale ei si nu le mai va cloci.

| alinutzy19 explică (pentru Nicky06):

De unde iarba iarna?

| Nicky06 a răspuns (pentru alinutzy19):

Incearca sa...In ori ce caz are nevoie de intimitate, chiar daca suna ciudat, nu te uita la ea toata ziua.Si cu iarba... macar incearca sa pui ceva ata/ fasi de hartie creponata, nu stiu.
Cu mancarea si clocirea, intreaba un Pet-Shop!

| tifanny3 a răspuns:

Pai nu iese puiul doar intr-o zi. cauta pe net ce trebuie sa faci.