| MelissaElenaȚoi a întrebat:

Perusului meu are ghetuțele și ciocul acoperit de o cojiță alba.Asa era și când l-am luat.Îl am cam de 6 sau 7 luni.Nu mi-am pus nici un semn de întrebare pana azi, cand l-am găsit cu ciocul rup. Am căutat puțin și mi-am dat seama ca s ar putea sa aibă raie.Nu știu ce sa cred din moment ce așa l-am luat, plus ca fetița e în aceeași colivie cu el de 7 luni și ea nu are nimic.As dori și eu o părere si un sfat pentru problema cu ciocul.Este rupt doar în partea de jos și doar jumătate.

3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Sfatul meu este sa-l duci la un medic veterinar, are nevoie de un consult. Posibil sa aiba raie, dată de acarieni, care atacă pielea din jurul ciocului şi nasul, pielea de pe gheruţe, formând cojiţe albicioase şi umflături minuscule.Se trateaza usor raia daca ajungi cu el la medic.

| MelissaElenaȚoi explică (pentru GabyT10):

Multumesc, dar mai degrabă sunt inspaimantata ca are ciocul rup.Nu prea știu cu ce sa îl ajut și am cautat programele farmaciilor vetrinare, iar duminica sunt inchise. Dacă moare pana reușesc sa ajung cu el la vetrinar?

| GabyT10 a răspuns (pentru MelissaElenaȚoi):

Exista si cabinet/clinica cu program de urgenta.Imi pare tare rau ca nu te pot ajuta mai mult, daca stiam localitatea/judetul unde stai cautam si eu.