| 070Alexa a întrebat:

Pisica mea (6 luni) are un tic de fiecare data cand o mangai sau ma joc cu ea incepe sa ma zgarie si sa ma muste de mana.Care este problema? Am incercat sa o tin la distanta o saptamana, iar apoi sa ii fie dor sa o mangai dar NU.Tot eu sunt cea care o ingrijeste, o alinta si se joaca cu ea, dar ea ma musca si ma zgarie pe langa ceilalti membri din familie cu care se comporta bine... Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Andruskaaa a răspuns:

Probabil ca nu ii place mirosul parfumului tau, schimba-l si dupa ce ai facut asta asigura-te ca ai indepartat total mirosul parfumului respectiv ca sa poti stii cu siguranta ca nu el e de vina. Daca nici asta nu merge atunci ori esti singura in care are incredere si singura pe care o vede disponibila mereu de joaca si probabil ca pe tine te vede mai speciala ori asta e felul ei de a se juca si probabil ca asa iti arata iubirea ei.
Ai grija sa nu te mai distantezi de ea pentru ca e posibil ca dupa, ea sa faca acelasi lucru si sa te inlocuiasca... Continua sa o alinti si sa o ingrijesti si crede-ma ca, cu timpul, cand va vedea ca nu esti dispusa sa te lasi zgariata se va domoli si isi va controla comportamentul insa, ma repet, nu te mai distantia de ea pentru ca s-ar putea sa faca si ea acelasi lucru cu tine si nu e placut!
Sper ca ti-am fost de ajutor :*!

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

In primul rand pisicile sunt moarte dupa parfum dar te musca fiindca te considera jucaria ei.Vezi pa animal planet ca e o emisiune in weekend mai exact duminica la ora 14:00 care se numeste Pisici Infernale si care te va ajuta.

| anss23 a răspuns:

Poate in trecut a fost batuta de cineva, si tu ai un miros sau un comportament care ii aminteste de acea persoana.Nu ai ce sa faci, decat sa-i castigi increderea cu timpul.Nu o mangaia cu forta, daca nu are chef de joaca las-o in pace.Cu timpul o sa se obisnuiasca cu tine, o sa vada ca nu-i vrei raul.winking

| HappyPebbles a răspuns:

Si pisica mea face la fel.Ideea e ca e jucausa, are chef de joaca.Nu trebuie sa te sperii din cauza asta.Acorda-i mai multa atentie.Pe tine t eplace mai mult si vrea sa va jucati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate se alintalaughing

| StewartCassie a răspuns:

Buna. Eu cred ca doar se joaca. Asa face si catelul meu. Prima data m-am speriat dar parintii mei mi-au spus ca doar se joaca, asa ca nu iti fa griji. Oricum asta e felul pisicilor sa zgarie. Sa nu te distantezi de ea pentru ca dupa aceea nu te va mai placea. :-)

| mattdemon a răspuns:

Probabil din cauza parfumului sau un miros care o deranjeaza la tine.

| Adeellee a răspuns:

Poate doar in tine are cea mai mare incredere, ma refer la joaca.In tine gaseste sursa lui de prieten jucaus si poate cu ceilalti membri, comportandu-se bine, clar nu o intereseaza de acestia.

| AudiMclaren a răspuns:

Probabil nu te place? De cand ai luat-o ti-a facut asa sau de curand acum?