| CInEmAx a întrebat:

Pisica mea are cancer mamar (ia esit o umflatura in jurul unui sfarc, m-am dus la doctor si mi-a spus ca in cateva luni moare) vreau sa imi sp ce sa fac plssss sunt disperat Funda sad

Răspuns Câştigător
| MeUFO a răspuns:

Bună! Căţeluşa mea a avut problema asta. Am dus-o la un profesor universitar de la Facultatea de Medicină Veterinară din Bucureşti. A tratat-o cu multă atenţie, a operat-o, i-a făcut nişte injecţii scumpe şi greu de găsit. S-a mai simţit bine câteva luni, apoi tumorile s-au format pe tot pieptul, de nu a mai putut să o opereze, cancerul s-a generalizat şi a murit în chinuri îngrozitoare (care au urmat după ce se mai chinuise şi în urma operaţiei). Eu, acum, nu aş mai opera-o şi aş ajuta-o să trăiască fericită cât mai are de trăit. E greu de luat o hotărâre, dar uită-te că nici oamenii nu pot lupta cu cancerul, darămite o biată pisicuţă...Fii tare, te rog.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

12 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

Nu poti avea incredere in veterinari dar incearca la un alt veterinar din bucuresti, este foarte bun, date despre el gasesti pe forum-ul http://www.marcelbeldean.com/forum/viewforum.php?id=2 posteaza un subiect cu date despre veterinarul Tudor si incerca sa pui o intrebare pe http://www.latifa.ro/forum/forum2-pisici.html, succes!

| katy a răspuns:

Eu zic sa mergi la un veterinar mai bun.e imposibil sa nu existe nimic si in plus un medic bun macar incearca sa ii faca ceva nu sa se uite la ea si sa-ti spuna ia-o acasa ca iti moare.cauta un alt medic si cat mai repede

| Cora22 a răspuns:

Daca pisica este mai in varsta, aveti ceva mai mult timp la dispozitie. Tumorile evolueaza lent la animalele batrane. Pisica mea a avut asa ceva, a durat cativa ani pana cand boala a inceput sa devina mai agresiva. Nu am operat-o, din cauza riscurilor anesteziei. In orice caz, nu cancerul mamar a fost cauza mortii. Ar fi bine sa cautati si o a doua opinie. Intr-un procent foarte mic, aceste tumori pot fi benigne (numai biopsia ar fi relevanta in acest caz). Cu operatia, exista riscul ca sa nu fie extirpate toate celulele canceroase (nici nu cred ca este posibil asa ceva), ca urmare cancerul revine, mai agresiv de data aceasta. La pisici, din ce stiu eu, varianta tratamentului cu citostatice nu este viabila. Imi pare rau ca treceti prin asa ceva. Este cumplit, stiu. Pot doar sa va spun cum am procedat eu: nu am operat-o, i-am dat un 'medicament' numit '4life transfer factor plus'. Poate din aceasta cauza i-am prelungit viata cu inca 3 luni dupa ce a fost diagnosticata cu insuficienta renala cronica (stadiu avansat). Tratamentul nu cred ca a ajutat-o in boala de rinichi, insa micile tumorete mamare s-au diminuat. Daca doriti mai multe informatii, va stau la dispozitie. Insa... inca o data, mai cereti si opinia altui medic. Este un diagnostic mult prea grav, si orice sansa, cat de mica, nu trebuie irosita. Si mai ales, acordati-i atentie, multa dragoste si bucurie. Face minuni. Inca ceva: hrana de calitate este extrem de importanta. Nu ma refer aici la nunumaratele conserve din comert. Marea majoritate nu sunt altceva decat junk food, care ii fac mai mult rau. Daca nu aveti posibilitatea sa ii cumparati hrana bio, premium, ii puteti oferi carne de pui (cruda) sau peste (pestele neaparat gatit), ficat de pui (crud, si nu foarte des), galbenus de ou. Sper ca v-am putut fi de folos, si nu disperati.

| Suzy98 a răspuns (pentru Cora22):

Pisica mea de 13 ani are aceeasi problema (tumoare mamara) si as vrea sa incerc tratamentul cu transfer factor plus- de unde se poate procura si care este modul de administrare/doza pentru pisici (2, 8 kg). Deja este in faza in care nu mai mananca singura si se misca foarte putin. Multumesc mult pentru raspuns rapid

| Cora22 a răspuns (pentru Suzy98):

Imi pare tare rau, Suzy98. Nu vreau sa te descurajez, insa pare ca este intr-un stadiu foarte avansat. In fine... Transfer factor se poate gasi pe site-ul: http://www.transfer-pentru-viata.ro/transfer_factor_plus.htm. Mie mi-au spus sa ii dau 6-9 capsule pe zi. Te sfatuiesc insa sa ceri opinia medicului de pe site. Cauta la datele de contact de pe site si suna, vorbeste direct cu cei de acolo si intreaba-i despre doza. In special, cere indrumari referitoare la modul de administrare. Daca pisica nu mai poate inghiti, va fi greu sa i le dai. Am citit insa undeva (pe un forum, nu imi amintesc exact) ca se poate administra si subcutanat (continutul capsulelor se dizolva in ser fiziologic si se face o injectie sub piele - medicul veterinar te poate invata sa faci injectii subcutanate, nu este nici pe departe atat de greu cum pare). Si, mai ales, nu te speria, daca alegi o seringa hipodermica (din acelea mici), cu ac mai subtire (nu foarte subtire, totusi), durerea micii paciente este minima.

Nu vreau sa iti dau sperante false. Boala este grea, iar medicamentul este foarte scump. Un flacon iti pot trimite eu daca imi dai adresa. Nu te costa nimic.

| Patricia1958 a răspuns (pentru Cora22):

As dori si eu acest.medicament

| DanDannn a răspuns:

Uite,e prostesc. dar daca o doare,mai bine,eutanasiaz-o, sa nu mai sufere.
Daca nu o doare, incearca sa te joci mult cu ea, sa ii dai multa atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce face trebuie sa te duci prin nu stiu ce tarii pentru aface operatii de mii de euro imi paresincer rau dar nu am cu ce sa te ajut!sad

| BuBuMtti a răspuns:

Nu ai ce sa-i mai faci

| lory92 a răspuns:

Imi pare rau...tot ce poti face e sa o faci sa se simta cea mai fericita pisica de pe pamant...in timpul pe care il mai are de trait

| Victorita_Gaina_1972 a răspuns:

Pisica mea a fost diagnosticata la 17 ani cu cancer mamar si acum imi reprosez ca nu am avut puterea sa o eutanasiez simteam ca imi donez sufletul a trecut 6luni si inca o pling

| teoo888 a răspuns (pentru Victorita_Gaina_1972):

Buna, am si eu o pisicuta de 16 ani cu cancer mamar diagnosticata acum un an, as vrea mai multe detalii te rog daca putem vorbi undeva in privat ca sa stiu la ce sa ma astept...te rog frumos. Astept un raspuns. Multumesc