| anonim_4396 a întrebat:

Pisicuta mea ma trezeste in fiecare dimineata la 4 sa ne jucam... deja incepe sa fie obositor pentru mine. De cand ajung acasa ma joc cu ea si nu o las sa dorma pana nu ma pun eu in pat... aveti vreo idee cum sa o obisnuiesc sa nu mai faca galagie?

Răspuns Apreciat de Editori
| Catrice a răspuns:

Presupun ca pisicuța e pana într-un an. La vârsta asta explorează, învață să se adapteze mediului înconjurător etc. Cumpăra-i niște jucării sau niște simple cutii de carton cu câteva găuri libere ori ghemotoace de hârtie ca sa aibă cu ce sa se mențină ocupata.
Dacă spațiul și timpul îți permite, eu zic sa ii mai aduci un companion. În felul ăsta tu o sa fii înlocuită de cealaltă pisica și o sa te lase în pace. Sigur ca tot o sa auzi gălăgia, dar măcar tu nu o sa mai fi deranjată.
Totuși, de fiecare data când te trezește, ai putea sa o certi sau sa ridici tonul și sa o dai deoparte, iar în timp o sa învețe ca nu e bine ce face.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are pisica?

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa gasesti pe cineva pe care il trezeste motanasul cam pe la aceeasi ora si va cuplati.

| crud a răspuns:

Nu ne-ai spus ce varsta are pisicuta si nici cat timp dureaza joaca ei. Pisicuta mea se purta asa cand avea varsta intre 4 si 12 luni. Noi nu ne-am jucat cu ea in timpul noptii. O lasam in pace, ea alerga sau se juca cu soriceii de plastic cam 15-20 de minute, apoi se potolea. Dupa un an deja nu mai facea galagie noaptea. Acum se mai intampla foarte rar, dar o lasam in pace, pentru ca nu dureaza mult.

| Paula2018 a răspuns:

Are 7 luni, am uitat sa specific. Pana acum imi aducea jucarii langa perna si tot imi punea labutele pe fata, de cand am inceput sa o ignor si sa ii dau pace face multa galagie: rastoarne lucruri, se catara pe perdele, alearga, incearca sa deschida dulapurile... n lucruri zgomotoase laughing

| gogu220 a răspuns:

M-as juca eu cu pisicuta ta, dar trebuie sa ii pui un nume, ca sa stiu cum sa o alint.