| anonim_4396 a întrebat:

Plz ma ajutati cu ceva? dau FUNDA. Deci, azi i-am dat drumul perusului meu afara din cusca a doua oara, si nu prea face nimic, sta doar pe covor si daca ne apropiem sau se sperie zboara si se loveste de obiecte - e dezorientat. Ce sa fac ca sa pot sa il 'dresez' sa iasa singur din colivie cand e deschisa portita si sa intre sa manance, sa se aseze pe deget etc. Plz
ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Trebuie sa petreci mult timp cu el si sa ii lasi tot timpul usita deschisa la cusca dar sa-l supraveghezi in tot acest timp.Trebuie sa te apropii mai mult de el si sa il faci sa aiba incredere in tine, sa-l manangai si sa te joci cu el.Nu te speria de el si nu fa miscari brutale.De asemenea e de preferat sa mai cumperi un perus deoarece el se simte singur si speriat, s-ar domesticii mai usor daca langa el ar mai fi inca un individ din aceeasi "rasa " cu el.

| AndutzaAndu09 a răspuns:

Cauta pe net, acolo gasesti orice vrei!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru sfaturi! chestia e ca asa am facut si l-am lasat o zi intreaga dar tot nu a intrat in colivie desi se vedea ca-i este foame sad

| gyo a răspuns:

Este speriat si de asta nu face nimic. o sa-i ia ceva timp sa se obisnuiasca cu locul. cel mai bine este sa vorbesti cu el ...sa nu faci miscari bruste in prezenta lui.iti trebuie putina rabdare cu eltongue

am si eu un papagal si il tin numai cu portita deschisa, intra in colivie manaca dupa iese iar afara si se aseaza pe usa si acolo ramane.partea cu asezatu pe deget este posibila numai daca papagalu prinde incredere in tine, altfel nu va sta sa te apropii prea mult de el. pune-i mancarea numai in colivie ca sa stie ca daca vrea sa manance trebuie sa se duca acolo, chiar daca poate nu o sa se duca la inceput in colivie, cand o sa-i fie foame o sa intre(trebuie pusa colivia in asa fel incat sa vada si el ca acolo e mancarea lui si tot ce are nevoie).

secces:*

| Adeline_7224 a răspuns:

Pai si eu am 9 perusi care i-am cumpat mari, si au facut pui. Insa sunt foarte speriati stand in cusca. iti dai seama lasa. i cusca deschisa si feritil un timp acomodarea poate sa dureze.