| ScheißeBeMine a întrebat:

Porcusorul meu de guineea isi face nevoile oriunde apuca, daca il scot sa ma joc cu el face pe canapea sau oriunde sta, in cusca face pe casuta si cateodata si in castronelul cu mancare...
Ce sa fac? cum sa il dezobisnuiesc?

FUNDA

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| JustMusic a răspuns:

Daca e mascul, isi marcheaza teritoriul in acest fel.

| Sup3rN0va a răspuns:

Da adevaru e ca nu ai cum sa-l dezobisnuiesti nu sunt asa destepti precum cainii sa-l dresezi bine.
Dar daca are nevoie de libertate scoate-l pe afara intr-un loc sigur.happy
Asa ai faceam si eu dar pe hamster il scoteam afara laughing dar aminte porcusoru de guineea.E perfect.
Si nu uita sa-i ie-i si o rotitza sa se dea ca de obicei le plac sa alerge.

| ScheißeBeMine explică (pentru Sup3rN0va):

Nu am gasit o rotita in care sa incapa laughing
Si oricum porcusorul meu e foarte fricos daca il las pe jos fuge sub biblioteca sau sub perdea si nu se joaca deloc :-

| Sup3rN0va a răspuns (pentru ScheißeBeMine):

Se va obisnui cu tine dar sa stai cu el in fiecare zi sa se obisnuiasca cu tine... daca l-ai luat recent asa sunt toti la inceput.

| ScheißeBeMine explică (pentru Sup3rN0va):

Il am de mai bine de un an

| Sup3rN0va a răspuns (pentru ScheißeBeMine):

Atunci nu stiu se vede ca nu prea ai stat langa el.

| Roxana13Roxy a răspuns:

Buna! Si eu am avut porcusorii de guineea si tot asa faceau, cum a spus si mylifeismusic isi marcheaza locul daca e mascul, sau se sperie si face pe el.