| Superior a întrebat:

Pot invata sa desenez manga/anime in 2-3 ani sau mai putin?

8 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Depinde de inclinatia ta artistica si de dedicatia si perseverenta pe care o ai. Succes.

| Dacii2326 a răspuns:

O sa îți ia și mai puțin cam o luna maxim 3

| OanaSn a răspuns:

Da,poti. Te poti duce la un profesor de desen sa faci meditatii sau, mai usor, exista o multime de canale sau clipuri pe Youtube si aplicatii dedicate acestui lucru.
Exersand mult, iti vei da seama cam ce trasaturi trebuie sa respecti ca sa desenezi manga/anime.
Bafta!

| Ely167 a răspuns:

Da! De exemplu mie mi s-a spus ca m-am nascut cu talent la desenat dar de fapt inainte desenam atat de urat, dar nu m-am lasat. La inceput pentru a-mi forma o imagine, copiam o multime de desene pentru ca peste cel mult un an sa pot sa le desenez fara sa le copiez. Tot ce conteaza este sa ai vointa si chiar de nu iti iese sa tot incerci caci in final vei reusi! Deseneaza des, dupa cum ti-am spus, daca te simti nesigur copiaza desenele, dar ai girja, dupa ce te simti sigur pe tine incearca sa le faci tu, fara sa le copiezi! Vei invata sa desenezi repede! Succes!

| Cra4678q a răspuns:

Da. Daca ai talent la desen iti va fi usor. Daca ai vreun centru japonez in orasul tau, acolo se organizeaza ateliere de desenat manga, de invatat limba japoneza, you know.
Succeshappy

| RemusAthanasiu123 a răspuns (pentru Cra4678q):

Nu este neaparat sa se duca la un centru japonez pentru a invata, are numeroase ghiduri pe Youtube sau pe diferite site-uri, plus ca pentru un centru de desen trebuie sa platestiwinking

| Superior explică (pentru Cra4678q):

Am talent in a desena funny cartoons(personaje haioase, ca din desenela animate) si roboti, insa vreau sa invat manga caci imi place la nebunie!

| Juvinex a răspuns:

Dacă ai puţin talent și te duci la un meditator care nu este foarte scump, da poţi învăţa lejer.