| 00MaDa00 a întrebat:

Pot sa-i dau porcusorului de guineea vitamina c pentru oameni? multumes funda pentru cuine imi spune cel mai detaliatlaughing

Răspuns Câştigător
| AllmaGirl a răspuns:

Daca este racit sau ii cade parul sau pur si simplu vrei sa ii stimulezi imunitatea se da. Se face o cura de 3 saptamani cu picaturi Beres Drops si Vit.C pentru copii dar fara arome. Se da cu seringa pe gura un amestec de o picatura de beres si una de vit C si pui ori apa ori suc de portocala de exemplu, dar nu de magazin ci storci o feliuta de portocala in seringa. Se da zilnic timp de 30 de zile. Cura se administreaza in caz de caderi de par, raceli si alte probleme, dar si pentru imunitate se poate da.

5 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Daca nu stiti, nu va bagati in seama...Citeste aici:
http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=1035

| venusdoom a răspuns:

Porcusorii de guineea au nevoie de vitamina C. Si eu am unul si ii dau frunze :marar, patrunjel, portocale( i le tai cubulete foarte mici ca se ineaca) pentru ca au foarte multa vitamina C.
Aici gasesti toate informatiile necesare.
http://www.gemon.ro/

| Mareacluj a răspuns:

In principiu, da, ai putea, asa cum si noi care avem o alimentatie diversificata, tot avem nevoie cateodata de vitamine, si animalele pot avea. Si vitamina c pentru oameni este ok si pentru animale, nu are cum sa le faca rau, avand acelasi efect ca si la oameni.Problema e ca nu poti da unui animal de dimensiuni reduse aceeasi doza pe care o ia un om, nici macar un copil. Daca nu gasesti pe cineva de specialitate (medic veterinar) care sa iti spuna ce doza ii poti da, mai bine nu ii da, pentru ca e posibil sa ii faci rau. Chiar si o vitamina trebuie luata in doza recomandata, excesul daunand.

| TaкєMєHιgн a răspuns:

Nu! Trebuie sa-i cumperi vitamina C din farmacii sau din magazine pentru animale special pentru animale!
Iarna, cand castravetii se gasesc greu, ii pui un pic de vitamina C in mancare sau in apa.

| emaregina2000 a răspuns:

Nu nu trebuie sa ii dai porcusorului vitamina C pentru oameni dar poti sa ii dai (morcov sau mar). Ei isi iau singuri din legume si fructe vitaminele sa nu ii dai. Apropo vezi ca daca ii dai foarte multe legume si fructe pe zi nu trebuie sa ii mai dai apa adica cand zic multe legume ma refer la foarte mult. Poti sa ii dai amandoua dar gradat. Ok primesc Funda?