| Andreeaalexandra9124395498 a întrebat:

Pot sa îi dau porcușorului meu de guineea leurda să mănânce?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă n-are o intâlnire cu vreun seamăn (să-i miroase gura), dă-i, o să-i placă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai mici cu moștarlaughing

| aditimus a răspuns (pentru aditimus):

Wild garlic is a perennial bulb plant that grows in the moist woodlands and has long green leaves and white flowers. This plant is entirely edible for humans, but what about wild garlic for guinea pigs? Guinea pigs can’t eat wild garlic because it is also from the Allium family and has a distinctive garlic flavor. Also, wild garlic leaves smell like garlic. The botanical name for wild garlic is Allium ursinum and is also known as ramson, wood garlic, bear leek, etc. Due to all that we have mentioned, wild garlic is toxic to guinea pigs just as regular garlic.

| Andreeaalexandra9124395498 explică (pentru aditimus):

Mulțumesc mult nu i.am dat! Am gustat și eu și era aproape ca un usturoi și m.am gândit că nu le face bine

| aditimus a răspuns (pentru Andreeaalexandra9124395498):

Cu placere

| Țoglă a răspuns:

Da.

| KR0N5TADT a răspuns:

Da.

| BabiNepotu a răspuns:

Da, ii poti da.