| alexelu54 a întrebat:

Pot sa ii dau unui prieten un caine de 1 luna si o saptamana (Teckel)? Vreau sa spun ca pot sa il despart de frati si de mama.
P.S: I-am dat lapte si a inceput sa bea.
P.P.S: DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

In primul rand, un pui se da dupa ce este intarcat, minim 6 saptamani, dar eu recomand la 8 saptamani, fiindca perioada petrecuta cu mama este cea mai importanta din socializarea lui.
In al doilea rand, ca sa le dai mancare solida nu inseamna sa le dai lapte(simplu nu e deloc bun, face viermisori si se poate strica la burta, cel amestecat cu galbenus se da puilor in caz ca femela nu face fata sau nu o mai au).
Cum puii au stomac incomplet dezvoltat nu poate digera orice si cel mai indicat e sa le cumperi o hrana uscata pentru caini de calitate. Bobitele respective le pui in putina apa sa se inmoaie si le dai puilor sa pape. Cea mai buna hrana este royal canin starter(pedigree e printre cele mai proaste marci de hrana pentru caini) care le-o poti da pana la 2 luni,dupa poti merge pe hrana superpremium(acana, royal canin, pro plan) sau premium(BOSCH, dog chow, biomill). Ai grija trecerea de la royal starter la noua hrana trebuie facuta treptat(ex: 20% pro plan-80%royal,40%pro plan-60%royal,60% proplan-40%royal,80%pro plan-20%royal,100% pro plan).

2 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

NU. Pana la o luna jumatate nu il desparti de mama. Cel mai bine ar fi sa mai astepti 3 saptamani, pana implineste 2 luni, ar fi si mai bine

| viotedy a răspuns:

Mai lasa-l o saptamana.