| SendItToMe a întrebat:

Pot sa reunesc un cuplu de hamsteri?

Buna ziua! Am o pereche de hamsteri pitici si acum o saptamana femela mi-a nascut 5 puisori…cand am vazut asta am luat masculul si l-am pus in alta cusca. Vreau sa stiu daca dupa ce iau puii de langa mama la 4 saptamani, pot sa aduc masculul inapoi?

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna,

Daca femela ti-a facut 5 puisori (sa-t traiasca love struck ) e bine ca ai separat mama si puii de tata deoarece el i-ar fi putut manca.

Dupa ce observi ca puii sunt "maturi" (4 saptamani sau chiar mai mult sau putin) poti aduce tatal inapoi si ei se vor juca si totul va decurge normal.

Intre timp ai grija ca hamsterul tau(mama) sa aiba in permanenta mancare in cusca deoarece daca ii e foame isi va manca puii sad (mi-s-a intamplat).

Si apropo nu este nevoie sa iei puii de langa mama cand aduci masculul (dar daca vrei sa ii dai da).

Sper ca te-am ajutat. Funda?

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu stiu unde ai citit ca trebuie sa separi femela de mascul cand face pui. Cineva te-a informat prost. Daca te vei documenta pe internet vei vedea ca nu trebuia sa faci acest lucru.

Masculul ajuta femela in cresterea puilor. Ea sta cu ei si el ii aduce de mancare. Faptul ca puii sunt mancati nu are treaba cu masculul.

Puii nu trebuie sa ii iei de langa mama. De ce ai face asta? Hamsterii se separa atunci cand se bat.

Daca ai scos masculul, acum e bine sa il tii deoparte pana mai cresc puii. Apoi vei putea sa ii pui pe toti la un loc.

Tine cont ca orice schimbare facuta cat sunt puii mici are riscuri. Asa ca pe viitor, lasa natura sa isi faca treaba.

Daca ai alte intrebari sa imi spui. Voi incerca sa iti raspund la obiect fara sa te informez gresit, asa cum o fac altii.

Pa.

| ClassyAndSassy a răspuns:

Da poti,dar trebuie sa ti pui in aceeasi cusca cu mama, iar barbatul in alta, o luna.
Dupa aceea ia puii si mutai in cusca tatalui, iar pe tata in cea cu mama.
Daca se apropie unul de altul ca inainte ca mama sa nasca inseamna ca ii poti reuni, dar daca nu mai tine-i departe de celalat 2 saptamani si apoi da-mi un mesaj cu ce se intampla.
Pe TPU da-mi mesajul.
Funda?

| eri7 a răspuns:

Dac il pui cu femela se vor bate un timp(2-3 saptamani) dar dupa o luna se vor incelege. sa stii ca femela e mai agresiva decat masculul si mai puternica.stiu din experienta. hamsterita mea asa rau la batut pe mascul ca a sangerat la coada

| Sames a răspuns:

Nu