Întrebare recomandată | Anapanda a întrebat:

Am 1 pereche de hamsteri o femela alba si un mascul maro. Si au facut 4 puii (3 baieti si o fata) si au crescut. Dupa au mai facut 2 pui care acum am observat ca au mancare in gura chiar daca sunt mici. Dar problema e alta. masculul tot ataca puii si din cate am vazut eu baieti chiar daca au o cusca mare si 2 boluri cu mancare si au accesori si toate astea tot ii ataca. Credeti ca isi apara teritoriul? Sa mut puii altundeva?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E musai să-i separi pe toți, în primul rând pe tătic, care vrea liniște și un spațiu mare doar al lui, și pe mami, imediat ce vor începe să mănânce singuri cei mici, pentru că după asta va începe să-i atace și ea. Iar pe copilași (din prima serie și din a doua) îi separi treptat. Cum vezi pe câte unu', că îi muscă pe ceilalți mai agresiv, nu jucăuș, cum îi organizezi un apartament cu toate cele doar al lui. Va fi încântat. Hamsterii sunt niște animale solitare. Numai în cazuri excepționale se pot împăca pe termen lung doi sau mai mulți în același spațiu. Dacă îi lași așa cum sunt acum, îi supui pe toți la un chin inutil, își vor provoca reciproc traume psihice, răni și se poate ajunge și la omor. Nu cred că îți dorești asta. Iar sfatul meu este și să nu-i mai lași să se înmulțească aiurea. Nu vei putea să-i ferești de suferință și nici să le asiguri tuturor tot de ce au nevoie.

| Anonymus9 a răspuns:

Masculul trebuie mutat urgent din cusca, o sa ajunga sa isi manance puii

| DelphhiN a răspuns:

E ca la iepuri. Cand femeia a dat viata puilor masculul trebuie mutat.

| AndreeaAndreea55 a răspuns:

Nu, muta masculul, ei sunt foarte agresivi in general. Daca nu il muti s-ar putea sa isi omare puii.