| andrei543543 a întrebat:

Sal acum 4 zile mi-am luat o broasca testoasa de Florida.Ea e intr-un acvariu de plastic fara filtru de apa.Apa i-o schimb odata la 2 zile dar de cand am luat-o ia sta numai in colturile acvariului si nu inoata in mijloc oare vrea sa iasa?

Help!

6 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Pai cauta pe net ce specie e si in ce mediu traieste apoi ii faci acvariul sa semene cu locul unde traieste specia aia de broste

| maryo238 a răspuns:

In primul rand, apa trebuie sa fie nu foarte multa, daca e mica, sa fie adanca cam de o schioapa, am avut si eu testoase de florida, si stiu, trebuie sa ai neaparat bec cu ultraviolete, ala da caldura, si le ajuta sa se intareasca carapacea. ele sunt reptile, cu sange rece, si becul cu uv le incalzeste si devin active. daca nu ai bec cu uv e normal, sunt ca intr-o stare de semihibernare, si de asemenea trebuie sa ai incalzitor in apa. daca nu ai chestiile astea, ori o sa le cumperi sa le efori un trai frumos alaturi de tine, ori da-le la alticneva care poate. bafta. funda?

| andrei543543 explică (pentru maryo238):

Sal
Azi m-am uitat ce ai zis tu si m-am dus sa iau o veioza de birou.Dar nu stiu daca e bine ca e bec normal cu 60w.
E ok sau trebuie sa iau altu de la petshop?

| maryo238 a răspuns (pentru andrei543543):

Am eu bec cu uv, tii mana la 30 cm departatare si simti caldura, zi-mi de unde esti? bec normal nu e bun.

| Lovepets1999 a răspuns:

Hey!
Are ceva in acvariu unde sa se urce sa stea deasupra apei? Daca nu pune'i orice, de exemplu: o piatra mai mare, o coaja de la o nuca de cocos, orice! Dar pune'o pe margine! Oricum ca nu o sa reuseasca sa sara. In rest, ia'o in mana si obisnuieste'o cu tine si cu noul mediu in care a intrat! Multa bafta!
Funda? puppy dog eyes

| aliniffgjgfdj a răspuns:

Nu ai ma de la apa ia trebuie sa stea la intuneric sau sa ia aer