| Kira22 a întrebat:

Sall! Ieri mi-am luat 2 broaste testoase, care sunt si de apa si de uscat. Cum pot sa imi dau seama care e femela si care e mascul? Si cam cat au voie sa stea pe la suprafata? Adica nu sa stea pe pietre, vreau sa stea si prin casa.

Răspuns Câştigător
| IceCreamDoll a răspuns:

Masculul are abdomenul mai plat spre coada, asa iti dai seama. Asta il ajuta la reproducere. O precautie care trebuie sa stea in atentia noastra este aceea ca organismul broastei testoase are nevoie de o alternanta de temperatura scazuta si respectiv ridicata. Daca vom asigura o temperatura constanta, o supraincalzire sau o supraracire, consecintele vor fi aceleasi, broasca noastra testoasa va muri in scurt timp.

| Kira22 explică (pentru IceCreamDoll):

Si cat timp are voie pe uscat? Dar vorbesc sa stea in casa pe jos, nu pe pietrele din acvariu.

| IceCreamDoll a răspuns (pentru Kira22):

Asta nu mai stiu, nu sunt experta. Intreaba la un petshop, iti vor raspunde.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Sexul broastelor testoase se poate determina undeva dupa 1 an de zile. Cat sunt mici atat femelele cat si masculii seamana si nu iti poti da seama de diferente. Dupa ce au crescut vei vedea ca femela are coada scurta, si unghiile mici. Masculii au coada mai lunga, ghiarele mari si carapacea spre coada este mai plata.

Ceea ce a spus IcecreamDoll despre temperatura este gresit. Broastele au nevoie de o temperatura constanta. Mai ales cand sunt mici, apa nu trebuie sa aiba mai putin de 25 de grade. Cu timpul isi formeaza sistemul imunitar si nu vor mai fi sensibile la diferentele de temperatura.

Broastele mele le tin atat pe uscat cat si in apa. Le dau drumul prin casa in jur de 8 ore, iar cand vin de la munca le pun in apa si le dau de mancare.

Nu stiu un timp exact cat trebuie, dar e bine sa nu exagerezi, mai ales acum cand e foarte cald. Eu acum le-am dus la curte unde le-am facut un bazin. Cand au nevoie sa iasa la suprafata ies.

Daca ai intrebari sa imi spui.

Pa, pa.

| steffanna a răspuns:

Baiatul are coada putin mai lunga. Daca le pui in acvariu o piatra maimare, doar jumatate din ea sa fie in apa ele se retreg la suprafata atunci cand simt nevoia.

| denymar a răspuns:

Poi,iti dai seama daca sunt femele sau masculi incercand sa vezi ce au cand cresc mai mari, sau ai putea intreba cel care lucreaza la PetShop ce sex au...Cat despre cat pot sa stea pe uscat cauta pe google sau intreaba cel care lucreaza la PetShop...

| Rosca_Mihai_1995 a răspuns:

Masculul uni dintre voi ziceti ca are apdomenul plad dar nu e asa el are gearele mai mari el nu se baga cu capul de tot in carapace si nici cu coada. Femaela are geare mai mici si se baga cu totul in carapace capul de tot si coada la fel

| Rosca_Mihai_1995 a răspuns:

Masculul uni dintre voi ziceti ca are apdomenul plad dar nu e asa el are gearele mai mari el nu se baga cu capul de tot in carapace si nici cu coada. Femaela are geare mai mici si se baga cu totul in carapace capul de tot si coada la fel.