| roxanabombonik a întrebat:

am 2 papagali... nu stiu ce sa mai fac cu ei nu pot sa ii dresez....ma tot musca ce sa fac sunt foarte rai

Răspuns Câştigător
| emanu23 a răspuns:

Salut big grin asa sunt uni papagali si vecinul meu are unu si tot ma musca...un sfat as putea sa iti dau...iai in mana daca poti magaiei un pic dale de mancare sa vada ca ii iubesti fa ceva sa se simta bine. Nu stiu mai mult dar sper ca te-am ajutat baftawinking

6 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Musca ca ie frica de tine... oare de ce.
Orcum nu-i poti obisnuii din pacate in cusca dar le poti da drumu, si apoi va fi mult mai usor sa-i dresezi.
Avand in vedere ca doar masculu poate vorbii si sunt mult mai sociabili se dreseaza rapid dar sa stii cum sa te porti cu elhappy Deci lasa-i singuri in camera cu usita deschisa sa iasa si se vor obisnuii.

| mgtow a răspuns:

Ii lasi impace in cusca lor si le dai doar apa + mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papagalii se adapteaza singuri. La inceput indiferenta stapanului ii ajuta foarte mult in procesul de imprietenire. Le deschizi portita coliviei si ei ies, la inceput mai timid dar usor, usor prind curaj... Apoi se tin dupa tine, vin pe umerii tai, in palma ta. Trebuie sa ajunga in faza asta si apoi mergi mai departe cu un eventual dresaj daca vrei.

| AnonimKidd a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry ca-a impotriva, dar nu prea cred asta.Si eu am 2 papagali(un baietel si o fetita). Baietelul are vreo 3 ani si de cand era pui ma musca si nici nu pot sa-l scot din cusca.Sa-i las poarta deschisa?! Nu iese nici pana la Craciun! Si fetita are 2 luni si nu ma ciupeste si tot la fel pot sa-i las poarta deschisa ca nu iese.Cat despre intrebare:asta este! si eu il am pe baietel in aceeasi situatie ca perusii tai, dar macar am nimerit fetita!(ea nu ma musca).Eu pe baietel am incercat sa-l dresez apropiindu-mi din ce in ce mai mult degetul de el, atingand-ul cu diferite chestii din colivie si imi lua cam o ora-o ora jumate, iar a doua zi o luam de la inceput si am renuntat.Nu am ce sa-i fac.Si daca il lasi pe deget zboara.Deci eu sa stii ca nu l-am tinut in mana niciodata, mama a facut-o si-i cumplit. Sfatul meu:vinde-i si ia-ti altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, dar m-ai facut sa rad asa de tare! laughing lasa-i in pace, cum vrei sa ii dresezi? rolling on the floor

| AlinSUNT a răspuns:

Sfatul meu e sa ii vinzi sau sa ii dai si sa iti iei gata dresati