| SuPrAaDoZaaDeViSe a întrebat:

O intrebare pentru ingrijitori sau pentru cei ce au papagali de rasa ninfa:Am doi papagali, iar parintii mei i-au luat de la o varsta mai mare(nu prea stiu exact) si sunt foarte agresivi, galagiosi si ma musca ori de cate ori incerc sa ii dresez. Ce sfaturi mi-ati da pentru ca sa-mi dresez papagalii si sa-i fac sa nu ma mai muste? Fundita pentru cele functionale!

Răspuns Câştigător
| anca10 a răspuns:

Salut. si eu am avut un ninfa, nu era pui cand l-am primit si tot asa se comporta. parca era salbatic. nu reuseam sa il scot afara din colivie decat cu o manusa. dupa ce s-a mai acomodat si il scoteam afara, de multe ori il puneam pe piept (si imi ascundeam mainile pentru ca le e foarte frica de maini) iar el se urca pe umar si se juca ori cu lantisorul ori cu cerceii. cred ca il atrageu tare. Sau avea desupra coliviei o oglinda si era suficient sa ii deschid usa, ca el se urca acolo, se privea in oglinda si isi canta. Ala era momentul in care era bine dispus si ma puteam apropia de el. Dupa un timp a ajuns ca venea si imi canta mie, la fata. sau de multe ori cand imi faceam temele si ii deschideam usa ii puneam putin mei si seminte pe masa langa mine iar el zbura pe masa sa manance si ajungea chiar si pana pe caietele mele. era tare simpatic. Dar asta s-a intamplat cam in decurs de 3-4 ani deci a durat ceva timp sa se obisnuiasca cu mine, sa aiba incredere. si si asa de maini ii era in comtinuare frica. Dar poti incepe prin a le vorbi in fiecare zi. Le place foarte mult. Si asteapta sa vina ei la tine. avand doi, s-ar putea sa iti fie putin mai greu sa ii imblanzesti pentru ca se influienteaza reciproc. Eu cum am avut doar unu, mi-a fost mai usor deoarece eu eram prietena lui, nu avea alt prieten de aceeasi rasa. Sper sa iti fiu de ajutor, eu ti-a povestit din proprie experienta. Coco il chema si l-am iubit foarte foatre mult, m-am atasat tare de el dar din pacate a murit acum cativa ani. Si acum inca imi e dor de el cand ma gandesc.Vei vedea ce tare te vei atasa si tu cu timpul de ei. Te pup si spor la
"imblanzit". happy

| SuPrAaDoZaaDeViSe explică (pentru anca10):

Vai...imi pare foarte rau de papagalul tau, iti multumesc ca mi-ai povestit m-ai ajutat foarte mult, sper sa nu te superi daca mai astept si alte opinii.

1 răspuns: