| RobizZ a întrebat:

Am un bichon maltez si as vrea sa ma ajutati cu o problema legata de ea.Cand ies cu ea afara latra pe toata lumea si daca cineva incearca sa o mangaie isi baga coada intre picioare si incearca sa fuga de respectiva persoana.Va rog frumos ajutati-ma si aratati-mi cum pot remedia problema.
Funda

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu prea ai ce sa rezolvi.
Stii proverbul, latra dar nu musca.
bichoni sunt foarte galaciosi si rai, dar si speriosi.
Nu ai spus daca este pui sau nu, daca are pana intr-un an, e normal sa fie mai fricoasa, si mai ales ca ca este femela, femelele nu sunt atat de indrasnete ( dar latra mult mai mult decat un mascul, si asta ma refer strict la bichon).
Cu timpul, daca este pui o sa isi schimbe caracterul, nu o sa mai fie asa de fricoasa, dar tot o sa latre ( si o sa devina un pic agresiva cu ceilalti caini, in special femele la maturizarea sexuala sau cand o sa fie in calduri).

| Ionelauser a răspuns:

Buna laughing sunt o iubitoare de bichoni. in legatura cu latratul poate fii SINDROMUL CAINELUI MIC, adica il rasfeti prea mult si sindromul cainelui mic inseamna ca crede el ca este liderul poti cauta pe net sa aflii mai multe happy incearca sa il dresezi si sa ii zici,, nu-i voie,, cand latra la oamenii si asa se va invata sa fie mai blanda. mai altfel happy cand va creste putin ( daca e mica) nu va mai fii speriata asa tare trebuie sa se invete cu lumea tongue
Sper ca te-am ajutat fundita?

| Neacşu_George-Andrey_1937 a răspuns:

Roaga prieteni sau persoane pe strada sa ii dea cate ceva (tu li-o dai sa i-o dea)...