| ellyella a întrebat:

Cine imi poate spune de ce catelul meu bichon (de 4 luni) se sperie de catei cand se apropie acestia de el? De ce nu-i lasa sa-l miroasa? Cand ii vede, de la distanta, ii latra, dar cand se apropie de noi, baga coada intre picioare si se ascunde dupa picioarele mele. Precizez ca suntem abia la a 3-a iesire afara. Inca nu s-a invatat cu plimbatul.

Răspuns Câştigător
| maria999 a răspuns:

Buna! Inca este mic.Trebuie sa-l obisnuiesti cu ei.Ai putea sa-l lasi sa se joace cu ceilanti caini in gradini dintre acelea speciale.O sa latre la inceput dar dupa nu o sa mai latre si nu o sa mai ai probleme cu el.Si a mea facea la fel cand avea tot vreo 4-5 luni.Asa ca stai linsitita. Daca o sa mai latre il iei de blanita de la ceafa ii spui ca nu este voie sa latre dar il iei incet si apoi il lasi jos (nu-l trantesti il lasi jos incet). Avand in vedere ca este mic asa fac majoritatea cainiilor.II poti explica ca nu are de ce sa latre pentru ca si ceilanti caini vor sa se joace cu el.Ei inteleg tot ce le spui!

2 răspunsuri:
| elynutzu a răspuns:

Poate ca e prea micut inca.Mai lasa-l sa creasca,apoi iti poti pune intrebarea asta, si al meu facea tot asa, dar a crescut.

| ellyella explică (pentru elynutzu):

Multumesc mult pentru raspuns. Inseamna ca trebuie sa am rabdare.