| Silviuigor a întrebat:

am un catel amstaff in varsta de 2 luni, am inteles ca urechile se cupeaza dupa 3 luni...are ceva daca le cupez acum? cei cu raspunsuri gen nu le taia sau daca nu stiti despre ce-i vorba abtineti-va! intrebarea este adresata doar celor care, chiar stiu despre aceasta rasa...eu sunt incepator! funda!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Acum e perioada cu vaccinarea, iar dupa operatie cainelui i se vor administra antiinflamatoare, antibiotice, etc. Varsta recomandata este intre 3 luni jumatate-6 luni. Pe a mea am cupat-o la 5 luni fara cateva zile, fiindca ama vut o perioada foarte incarcata, dar as fi cupat-o la 3 luni jumatate daca aveam timp si gaseam un medic bun de atunci.

| Silviuigor explică (pentru RedNose):

voi lasa si eu pe la 3 luni! imi era mai mult ca vine frigul, dar avand in vedere ca il voi tine in casa deocamdata, nu cred ca are nimic daca il scot 5-10 minute afara atunci...multumesc de raspuns

| RedNose a răspuns (pentru Silviuigor):

Eu zic la 3 luni jumatate-4, pana atunci cauta un medic foarte bun care sa faca treaba buna, sunt multi caini ciuntiti si putini doctori buni. pana atunci mai creste si vezi cum sa-i faci cupajul. capul ii va creste si daca ii faci un cupaj mai scurt, la maturitate poate deveni battle crop...

are pedigree cainele?

| Silviuigor explică (pentru RedNose):

Am gasit un doctor dar nu prea ma bazez pe el, el zice ca a mai cupat, dar nu cunosc nici un catel cupat de el trebuie sa ma interesez mai bine, oricum am timp....nu nu are pedigree, am dat 400 pe el, nu mi-am permis unul cu pedigree

| RedNose a răspuns (pentru Silviuigor):

Intra pe www.amstaffromania.ro si deschide-i un topic cu prezentarea lui, as vrea sa-l vad. De unde esti?

| Silviuigor explică (pentru RedNose):

Sunt din jud Iasi

| Silviuigor explică (pentru RedNose):

Mi-am facut cont acolo mai departe nu stiu ce sa fac https://www.facebook.com/sylvyu.cuybus da-mi add pe facebook

| RedNose a răspuns (pentru Silviuigor):

Aaa e perfect, esti norocos. Vezi ca iti trimit un mesaj privat aici pe site cu numele medicului care cupeaza, el si inca unul din deva sunt cei mai buni doctori din Romania care cupeaza.

P.s. eu nu cochetez cu messul sau facebook-ul. Intra la sectiunea american staffordshire terrier, la amstaff diverse si deschide acolo un topic catelului cu numele lui si orasul de unde vi.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Ah,ti-am vazut cainele de pe un alt de fb(nu al.meu),daca e cel alb vezi ca are lipsa mare de calciu, mergi urgent cu el la veterinar sa-ti dea calciu si ceva ca sa-l absoarba(vitamina D mi se pare ca se foloseste).

| Silviuigor explică (pentru RedNose):

De ce crezi ca are lipsa de calciu?

| RedNose a răspuns (pentru Silviuigor):

Piciorul stang cand te uiti la poza il are stramb,face gen paranteza intre picioare. Nu am fost atenta, mai aveai si alte poze cu el? Poate reusesc sa mai intri zilele astea si-ti spun sigur. Oricum amstaff-ul si pitt-ul au probleme des cu lipsa de calciu, ei au nevoie de cure cu vitamine, dar el daca e cum cred eu are nevoie de calciu, calciu+vitamina D sa absoarba.

11 răspunsuri:
| dony89 a răspuns:

Cel mai indicat este sa intrebi un specilist. Uite aici site-ul: www.cartedresajcanin.ro este si instructor si medic veterinar.sigur poate sa te ajute! succes!