| Lovwly a întrebat:

Azi am gasit un catelus alb, micut, gen bichon pe strada. I-am dus mancare si l-am dus mai la adapost. (se vedea ca nu e al nimanui.) Eu mi-am dorit foarte mult un catel de ziua mea, insa nu am primit (ziua mea a fost ieri si eu credeam ca parintii glumesc cand spun ca nu imi ia catel si am strans toate necesare pentru catelus..deci am tot ce imi trebuie). Dilema este ca nu stiu nici cate luni are. (e pui), nici daca are vreo deparzitare sau vreun vaccin (in caz ca a fost al cuiva). Intrebarea mea este: Daca vreau sa il iau acasa, ce trebuie sa ii fac? (eu m-am gandit ca primul lucru ar fi sa ii fac baie si sa ii dau mancare si apoi sa merg cu el la veterinar, asta dupa ce vb cu parintii) - in afara de astea. ca sa nu lase purici sau capuse cum ar trebui sa fie baia sau nu stiu. cat mai multe sfaturi, va rog. funditaA :* :* :*

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Eu zic sa nu-i iei de pe strada,dupa ce ai probleme cu parintii cand o creste cainele si nu e de talie mica,se vor descotorosi de el, din ce spui tu de ei, mai ales ca stai si la bloc daca imi amintesc bine. Cel mai bine astepti sa-ti iei un caine de rasa, nu unul luat cine stie de unde, fiindca vei avea probleme cu ai tai.

6 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Poti sa imi trimiti o poza daca vrei sa vad cam cate luni are sau poate sa iti spuna doctorul asta.
Poti sa cumperi sampon anti purici, il pui pe blanita uda si freci bine, bine si scapi de ei.
Dai mai intai mancare si daca o sa fi sigura ca il pastrezi cumpara mancare pentru catei mici.
Il duci la veterinar si trebuie sa ii faca injectie si deparazitarea ca sa nu aiba limbrici.
De capuse nu iti face probleme ca se uita medicul si daca are o scoate el.
Ii dai o mancare bogata(sa fie cat mai grasut), ii faci o baie zdravana ca sa arate cat mai frumos sa nu zica parintii tai ca ai adus o "javra raioasa" sau mai stiu ei ce si la doctor cu el.
Succes si ii doresc sanatate si tie si catelusului :*!

| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
Pai in primul iti iei o responsabilitate mare.
Da, ii poti face baie. dar apoi mergi urgent cu catelusul la veterinar, acolo iti va face deparazitare si multe vaccine, il va cantari.
Si eu am un caniche, il iubesc ca ochii din cap, a avut si capuse si purici dar s.au rezolvat.
Oricum nu am vrut sa te speri, palaria jos oamenilor care iau caini de pe strada. nu trebuie sa fie de rasa, el te iubeste neconditionat.
Ai grija, succes.

| razvilol a răspuns:

Daca te lasa sa il ti te duci ii faci bare si ii da de mancare si te duci si ii iei picaturi pentru purezi si pastile pentru viermisori. Si ai rezolvat tot vaccinul po 6 luni il poate face si dupa 6 lunu da mai bine te duci la veterinar si iti va spune el cati ani are laughing)

Bafta

| luma a răspuns:

Ii trebuie deparazitare

| klausp33d a răspuns:

Daca parinti tai te lasa sa il pastrezi te duci si i faci baie apoi i cumperi pudra anti purici sau zgarda pudra se o data sau de 2-3 ori pe saptamana sa i faci baie sa iesi cu el prin parc la plimbare FUNDA laughing

| Butterfly15 a răspuns:

Bună! Păi ar trebiu să mergi la veterinar după cum ai și scris. happy