| Elyxx a întrebat:

acum 2 zile am fost cu prietenii la iarba verde, intr-o zona de munte.Acolo am gasit un catelus micut si fara stapan. mie mi s-a facut mila de el, si cum sunt eu mai iubitoare de animale(dupa mine toate animalutele care le-as gasi le-as aduce acasahee hee) am sunat`o p mama si dupa ce m`am rugat 15 min de ea m-a lasat sa il iau.era bolanvior si crdeam ca nu va mai scapa. dar cand am ajuns acasa i-am dat apa si mancare si s`a facut bine. e super jucaus si nebunatic. acum sa vina si intrebarilehee hee ce nume as putea sa ii dau? mai putin scooby sa am avut unul dar a disparutsad...si nu vreau acelasi nume.cat mai multe ideihee hee. si inca ceva, are muuulti purici si capuse vreau sa ii fac baie azi, ii faceam de ieri dar era cam frig, si nu stiu cum sa fac sa scap de capuse si purici... ii dau cu ceva inainte sau dupa baitza?

fuditsa pentru nume si solutii pentru purici si capuse:*!

7 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In niciun caz sa nu tragi de capuse ca sa le scoti. K ramane capul acolo si se poate infecta rau si dai si de mai multe probleme. In plus, capusele sunt purtatoare de babesioza, care poate fi fatala, asa ca nu e bine sa le storci ca baga toti microbii in sangele catelului. Cel mai bine e sa pui intr-o seringa spirt sau acetona si sa picuri pr fiecare capusa o picatura. Si dupa un minut se desface singura din piele ca nu-i place si vrea sa fuga. Asa e cel mai sigur pentru catel.
Apoi fa-i baie cu sampon antiparazitar sa scapi si de purici si pune-i si pipeta cu antiparazitar (fiprex, advantix, frontline, etc).
Legat de nume... nu ma simt inspirata, dar mie imi place Nero.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Contra puricilor si a capuselor cumpara de la farmacia veterinara picaturi "Frontline Combo". Nu ai spus ce sex are catelul, pentru nume, asa ca iti spun doua! Aky si Leka.

| Floreenofficial a răspuns:

Veterinar+ca trebuie sa ii faci si vaccinurile obligatorii :))
citat din tine :)) :"si cum sunt eu mai iubitoare de animale(dupa mine toate animalutele care le-as gasi le-as aduce acasa". Imi imaginez o gradina zoologica deja pe acolo cu tot felul de creaturi de la serpi la cine stie ce :))
http://www.google.ro/......tp?/search

| rosto a răspuns:

Ai putea sa ii pui numele Lucky pentru ca a fost un norocos ca a iesit in calea ta. cat despre baita, mergi la un petshop sau la o farmacie veterinara si cumpara de acolo un sampon special pentru purici si capuse la catelusi. Sa fie sanatos si iubit!

| EUSIATIT a răspuns:

Ma bucur ca l ai luat acasa. eu am catel si stau la bloc. mai intii spal. l cu campon de ciini apoi dul la veterinar sa i de el ceva pentru deparazitate acica o sa ti dea o pastila pe care i o dai pe gura. dupa 7 zile o sa i faca un vaccin si atunci e ok. daca e ceva mai mare poti sa i cumperi picaturi pentru paraziti care se pun pe ceafa. dar numai cu recomandare de la medic. Nu ai voi sa i pui picaturi pina la 6 luni din cite stiu eu. dar intreaba nici curelusa nu e voie pina nu se mai mareste. miinacre ii cumperi de la farmac veterinara. eu ii dau purina pentru juniori >sunt ieftine aceste boabe [cam 9 ron kg. nu i da oase de pui. Hai mergi la veterinar si te sfatuieste daca nusunt de ajuns sfaturile mele si sa ai grija de el te pup

| Elyxx explică:

Nu draga mea nu am zoowinking am spus ca "le-as lua" dr nu le iau pentru ca nu ma lasa ai mei si sunt constienta ca ar arata curtea mea ca o gradina zoo)n si in plus ma refeream la pisicutze si catelusi nu serpi si altelewinking
ps: e masculwinking

| yagmur a răspuns:

Pai daca este pufos poti sa ii pui numele pufulet si daca e asa voinic rex si daca este un catel dn ila cu urechi lungi poti sa pui un nume care sa fie dragalas si pentru purici sau capuse il dai dupa baita dar dupa ce iai facut baia nu il dai direct ud daca stai la casa trebuie sa il ie in casa si sa il stergi cu un prosop (NUMAI AL LUI) si solutii pentru purici si capuse sa intrbi pe medicul veterinar eu ia-am cumparat catelului meu coco un spray care il dau dupa baita si cand sa uscat bine parul intai il stergi iar dupa aceea ia fionul si usca astfel va raci! si sa iei o zgarda antiparaziti eu am dat numai 7 lei dar cand iei zgarda trebuie pe toata sa o intinzi sa o tragi ca sa iasa gazele care poate face cainele sa moara dar pe tine nu dupa ce ai pus mana pe zgarda te duc repede la baie sa te speli foarte bine pe maini sa nu dai pe la ochi iar cand il speli il speli cu zgarda cu tot si imi pare bine de cunostinta daca vrei sa fii prietena mea id-ul meu este yagmur1999koltan si nu mai ai voie sa pui mana pe zgarda antiparaziti